تحول کهکشان‌ها در خوشه‌ی کهکشانی سنبله

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
تحول کهکشان‌ها در خوشه‌ی کهکشانی سنبله
مجله علمی ایلیاد - در جایی از آسمان یک کهکشان در حال تحول است.
 
صورت‌فلکی سنبله، از نظر کهکشانی بسیار غنی است. وجود چنین مجموعه‌ای از کهکشان‌ها ناشی از نیروهای شدید گرانش است، که بیش از ۱۳۰۰ کهکشان را در خود جای می‌دهد. به این مجموعه خوشه‌ی سنبله می‌گویند.
 
یکی از اعضای این خوشه کهکشانی، NGC 4388 است، که این تصویر از آن با دوربین WFC3 تلسکوپ فضایی هابل، متعلق با سازمان فضایی ناسا و سازمان فضایی اروپا به ثبت رسیده است.
 
این کهکشان که حدود ۶۰ میلیون سال نوری از ما فاصله دارد، در حال تجربه‌ی یک اثر نامطلوب، دگرگونی و تغییر و تحول در ساختارش، به دلیل حضور در این خوشه کهکشانی بسیار بزرگ است.
 
در حالی که بنظر می‌رسد اطراف این کهکشان جرمی وجود ندارد، در بازوهای مارپیچی آن، خطوط تیره‌ی قابل توجه و در مرکز آن هسته‌ی درخشان و فعالی وجود دارد. این دو به ترتیب از ویژگی‌های کهکشان‌های بیضوی و مارپیچی هستند. همچنین در بازوهای این کهکشان نقاط آبی‌رنگ روشنی مربوط به ستارگان جوان وجود دارد که نشان می‌دهد NGC 4388 به تازگی میزبان انفجارهایی برای ستاره‌زایی بوده است.
 
نوشته: Cosmos Magazine
ترجمه: مجله علمی ایلیاد
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.