چرا اسب‌دریایی نَر باردار می‌شود؟

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
چرا اسب‌دریایی نَر باردار می‌شود؟
مجله علمی ایلیاد - محققانی از کشورهای چین، آلمان، انگلستان و آمریکا  تحقیقاتی علمی را برای پاسخ به این سوالات انجام داده‌اند:
 

- چرا اسب‌دریایی دندان ندارد؟

- چرا اسب‌دریایی نَر باردار می‌شود؟

 
در تصویر اسب‌دریایی دُم ببری با نام علمی هیپوکامپوس را می‌بینید که از نظر ژن دارای رده حیواناتی مانند انسان، شترمرغ و گاومیش است.

طبق گزارش آنها اسب‌های دریایی چندین ویژگی منحصربه‌فرد دارند، که آنها را از دیگر آبزیان و حیوانات متمایز می‌کند. برای مثال صورت لوله‌ای شکل و کشیده با یک دهان بسیار کوچک دارند، که فاقد دندان است. همچنین وظیفه حمل جنین‌های در حال رشد به عهده جنس نر است.
 
اسب‌های دریایی دارای ژن‌هایی هستند که کار تولید مثل را به شکلی عجیب انجام می‌دهد. ابتدا تخم‌ها در بدن اسب‌دریایی ماده ایجاد می‌شوند، سپس این تخم‌ها به بدن اسب‌دریایی نر برای رشد نهایی منتقل می‌شود. در نهایت اسب‌دریایی نر جنین‌های پرورش یافته را از بدن خود خارج می‌کند.
 
محققان همچنین  برخی از انواع ژن‌های مهم را در ژنوم این جانور ندیده‌اند، ژن‌هایی که تصور می‌شد در تکامل شکل بدن اسب‌دریایی نقش دارند. به عنوان مثال؛ ژن تولید پروتئین‌های مینای دندان در ژنوم این موجود وجود ندارد و به مرور موجب از بین رفتن دندان‌های این جانور شده است. این موضوع باعث تکامل پوزه لوله‌ای شکل و دهان کوچک آنها شده است. محققان دریافتند، نبود ژنی به نام tbx4، که ژن شناخته شده‌ای برای تنظیم رشد باله‌ها است، احتمالاً در نسل‌های پیشین اسب‌دریایی موجب از بین رفتن باله‌های انتهای بدن آنها شده است.
 
نوشته: Cosmos Magazine
ترجمه: مجله علمی ایلیاد
منبع: cosmosmagazine.com
 
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.