خط ویژه: ۸۳۸۷۰
کشف دخمه‌های اسرارآمیز در مریخ
مجله علمی ایلیاد - دخمه پُر پیچ و خم «آدامز» توسط شیارهایی روی سطح مریخ به وجود آمده است که شکلی مشبک و اسرارآمیز دارند! این عکس از ناهمواری‌های مریخ، توسط مدارگرد سازمان فضایی اروپا در تاریخ ۲۱ ژوئن ۲۰۱۶ بر فراز این سیاره گرفته شده است.
 
تصویر زیر، بخش‌هایی ناشناخته از شمال سیاره‌ی مریخ را نشان می‌دهد که به «دخمه آدامز» معروف هستند. در آنجا تخته‌سنگ‌ها شکل‌های بی‌قاعده‌ای، با اندازه‌هایی به طول ۵ تا ۲۰ کیلومتر به خود گرفته‌اند؛ که توسط فرورفتگی‌های متقاطعی به پهنای بیش از ۲ کیلومتر از هم جدا شده‌اند.
 
مشابه بودن الگوی آنها با مناطق ساحلی در کره‌ی زمین، این نظریه را که طبق آن، شکل‌گیری این عوارض به دلیل ته‌نشین شدن ریزدانه‌ها در یک اقیانوس بوده را تایید می‌کند.
 
علت شکل‌گیری برخی چندضلعی‌ها در اطراف فرورفتگی‌ها، می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، مثل رمبش‌های تحت گرانش، خارج شدن مایعات رسوبی متخلخل و متراکم شدن آنها، اصطکاک کم ذرات رسوبی ریزگردها و فعالیت سطحی سیاره که موجب شکستن تخته‌سنگ‌ها شده و این شکل‌ها را بوجود آورده است. نقشه برداری اصولی از این مناطق می‌تواند در شناخت این پدیده‌ها موثر باشد.
 
نوشته: Cosmos Magazine
ترجمه: مجله علمی ایلیاد