جانورانی که قادر به بکرزایی هستند

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
جانورانی که قادر به بکرزایی هستند
 
مجله علمی ایلیاد - برخی از جانوران مثل اژدهای کومودو، کوسه سرچکشی، مارمولک و اره‌ماهی، بدون عمل جفت‌گیری، قادر به تولید مثل هستند. این عمل را «بکرزایی» می‌گویند. در بسیاری از این گونه‌ها، جنس نر هم تخم‌گذاری می‌کند. ماده‌ها، روی تخم‌هایی بارور نشده که تنها شامل کد ژنتیکی مادر است می‌خوابند، که حُسن آن در این است که وقتی جفت نر پیدا نمی‌شود، این گونه‌ها را قادر به تولید مثل می‌کند.
 
اما مشکل این‌جا است که وقتی ژنتیک تنها از جنس ماده انتقال می‌یابد، نسل جدید آن‌ها به شکل مادرزادی نسبت به بیماری‌ها و جهش‌ها، حساس می‌شوند. با این وجود، در بعضی موارد تنها گونه‌های ماده وجود دارند و بکرزایی تنها انتخابِ ممکن است. مارمولک دم‌شلاقی تنها جنس ماده دارد. این مارمولک‌ها کروموزوم‌هایشان را دو برابر می‌کنند و کروموزوم‌های جفت را دوباره ترکیب کرده و به این شکل تنوع ژنتیکی خود را حفظ می‌کنند.
 
نوشته: النا موتیوان
ترجمه: مجله علمی ایلیاد
منبع: zmescience.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.