دانشمند ایرانی مدعی شد؛ سونوگرافی ریه راهی برای تشخیص بیماری‌ها

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
دانشمند ایرانی مدعی شد؛ سونوگرافی ریه راهی برای تشخیص بیماری‌ها
 
مجله علمی ایلیاد - تحقیقاتی که به دست دکتر «پیمان ناظریان» صورت گرفته، نشان می‌دهد که سونوگرافی ریوی در توان تشخیص انواع بیماری‌ها مثل سینه‌پهلو و انسداد غشاء مایع ریوی، نسبت به شیوه‌ی مشهور Wells score بهتر عمل می‌کند. این برتری در تشخیص علائم اولیه‌ی آمبولی ریه نیز دیده می‌شود. Wells score، پُراستفاده‌ترین روش برای پیش‌بینی احتمال بیماری آمبولی ریه و یا وجود لخته‌ی خون در حال حرکت داخل ریه است.

جفری کلاین، معاون تحقیقاتی دپارتمان درمان‌های اورژانسی و استاد دانشکده‌ی فیزیولوژی یکپارچه و سلولی دانشگاه علوم ‌پزشکی ایندیانا می‌گوید: «یکی از بزرگترین مشکلات و نقدهای وارد بر شیوه‌ی درمانی مشهور Wells score که در واقع امکان وجود لخته‌های خطرناک خون داخل ریه را حدس می‌زند، عدم اطمینانی است که در تعریف این شیوه وجود دارد. وجود بیماری‌ای غیر از آمبولی ریه محتمل‌تر است.»
 
اکثر متخصصان بالینی که وجود بیماری دیگری را محتمل‌تر از آمبولی ریه تشخیص می‌دهند، نمی‌توانند با قطعیت بگویند که آن بیماری چیست؟ ناظریان و همکارانش، نشان دادند که سونوگرافی ریه می‌تواند با سرعتی بیشتر و به صورت غیرتهاجمی به پزشکان در تشخیص هویت بیماری مجهول که غیر از آمبولی ریه است و تا قبل از این صرفاً از وجودش آگاه‌ شده بودند، کمک کند. مزیت موجود در این روش به پزشکان در تشخیص‌هایشان اطمینان خاطر می‌دهد تا بیماران خود را وارد آزمایش‌های پُرهزینه نکنند و از معرض پرتو‌های شدید قراردادن بیمارانشان، خودداری کنند.
 
نوشته: اِمی والاس
ترجمه: مجله علمی ایلیاد
منبع: upi.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.