راز انفجارهای پرتو ایکس اطراف ستاره‌ی دوتایی

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
راز انفجارهای پرتو ایکس اطراف ستاره‌ی دوتایی
 
مجله‌ی علمی ایلیاد - دانشمندان اعلام کردند که موفق به حل معمای ۴۰ ساله‌ی انفجارات اشعه‌ی ایکس در اطراف سیستم ستاره‌ی‌ دوتایی MXB 1730-335 شده‌اند که آن را با عنوان «فوران‌گر سریع» نیز می‌شناسند. ناسا در سایت رسمی خود نوشته که محققان کشف کردند، میدان‌های مغناطیسی ستاره‌‌ی نوترونی فاصله‌ای میان ستاره و حلقه‌ی اطرافش ایجاد می‌کند که این فاصله مانع تغذیه‌ی ماده، از جانب ستاره‌ می‌شود. فوران‌گر سریع، یک سیستم دوتایی‌ است که شامل یک ستاره‌ی کم‌جرم اصلی و یک ستاره‌ی نوترونی است که بقایای متراکم حاصل از مرگ ستاره‌ای پرجرم است.

ناسا می‌گوید: «اکثر ستاره‌های دوتایی دائماً مقادیر زیادی اشعه‌ی ایکس منتشر می‌کنند که دراین میان هرچند ساعت یا چند روز، این پرتوهای ایکس شدیدتر شده و چشمک میزنند. اما این موضوع همواره برای دانشمندان سؤال بوده که چه‌چیزی مسئول انتشار شدید، نامنظم و ناگهانی اشعه‌ی ایکس از سوی فورانگر سریع است.»

یافته‌های تازه که نخستین شاهد برای آن‌چه که باعث این به اصطلاح انفجارهای «نوع II» می‌شود فراهم می‌کند، به وسیله‌ی دوربین XMX-Newton آژانس فضایی اروپا و آرایه‌ی تلسکوپی طیف‌سنجی هسته‌ای (NuSTAR) ناسا و مأموریت سریع کشف شد.
 
نوشته: Zee Media Bureau
ترجمه: مجله‌ی علمی ایلیاد
منبع: zeenews.india.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.