جزئیات آبراهه‌ای باستانی در مریخ

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
جزئیات آبراهه‌ای باستانی در مریخ
 
مجله علمی ایلیاد - آبراهه‌های موجود در شیب‌های داخلی حفره‌های بزرگ بر روی مریخ، به‌صورت کاملاً دست نخورده در تصاویر ارسالی از طرف مدارگرد شناسایی مریخ (MRO) قابل تشخیص هستند. اگرچه در نگاه اول به‌نظر می‌رسد که حفره‌های بزرگ بر روی محل‌های قرارگیری آبراهه‌ها ایجاد شده‌اند؛ ولی بررسی‌های دقیق‌تر نشان می‌دهد که حفره‌های بزرگ قبل از ایجاد آبراهه‌های در این نواحی قرار داشته‌اند.

رنگ‌های متمایز در کانال‌های آبراهه نشان دهنده‌ی جدید بودن و فعالیت‌های اخیر آن‌ها است. قبل از ایجاد آبراهه‌ها، سطح مریخ از حفره‌های ثانویه‌ی نزدیک به حفره‌ی «گازا» پوشیده شده بود که طبق تخمین‌ها این حفره‌ها یک میلیون سال قدمت دارند. هرچند برخی اعتقاد دارند که آبراهه‌های مریخ نیز در حدود یک میلیون سال عمر داشته و در محیط‌های مختلفی ایجاد شده‌اند، ولی ما می‌دانیم که این آبراهه‌ها امروزه نیز در حال شکل‌گیری هستند. مقیاس تصویر دریافتی اصلی ۵۰.۸ سانتی‌متر به ازای هر پیکسل است. وضوح تصویر برای اجسام، دارای عرض ۱۵۲ سانتی‌متر است. نقشه‌ی نشان داده شده دارای مقیاس ۵۰ سانتی‌متر در هر پیکسل است. در تصویر بالا سمت بالا شمال را نشان می‌دهد. 
 
نوشته:  NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona
ترجمه: امید محمدی - مجله علمی ایلیاد
منبع: scitechdaily.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.