لباسی هوشمند برای سنجش سلامتی

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
لباسی هوشمند برای سنجش سلامتی
 
مجله علمی ایلیاد - کلید لباس‌های هوشمند آنتنی است که در قسمت قفسه‌ی سینه دوخته شده و از فیبرنوری توخالی با لایه‌ی نازکی از نقره ساخته شده است. محققان در دانشگاه لاوال در کبک لباسی هوشمند تولید کردند که می‌تواند نرخ تنفس صاحب لباس را در زمان واقعی اندازه‌گیری کند. این لباس هوشمند بدون سیم، الکترود یا سنسور متصل به بدن کار می‌کند و به‌جای این‌ها از آنتنی استفاده می‌کند که در قسمت قفسه‌ی سینه‌ی لباس دوخته شده و از فیبرنوری توخالی با لایه‌‌ی باریکی از نقره در سطح داخلی‌اش ساخته شده است.

«یونس مصادق»، استاد دانشگاه لاوال گفت: «این آنتن در واقع مسئولیت سیگنال‌های ارتباطی و حسگر ساخته‌شده از حرکات تنفسی را دو برابر کرده است. می‌توان این داده‌ها را به تلفن هوشمند یا کامپیوتر نزدیک ارسال کرد.» این لباس زمانی کار می‌کند که انسان هوا را استنشاق می‌کند؛ در این زمان، فیبر هوشمند افزایش دور قفسه‌ی سینه و حجم هوا در شش‌ها را احساس می‌کند.
 
مصادق گفت: «این تغییرات در واقع بسامد تشدید آنتن را نشان می‌دهد. به‌همین دلیل این لباس نباید تنگ یا در تماس مستقیم با پوست باشد. نوساناتی که با هر تنفس رخ می‌دهند برای فیبر کافی هستند تا بتواند نرخ تنفس کاربر را احساس کند.» فیبرنوری که آنتن را پوشش می‌دهد در لایه‌ای از پلیمر پوشیده شده که از آن در برابر محیط محافظت می‌کند؛ محققان دوام آن را در برابر شستن مکرر لباس آزمایش کردند. 

مصادق گفت: « بعد از ۲۰ بار شستن، آنتن در برابر آب و مایع شوینده مقاومت کرد و هنوز در وضعیت خوبی بسر می‌برد. این لباس واقعأ راحت است و مانع از حرکات طبیعی صاحب لباس نمی‌شود. آزمایش‌های ما نشان می‌دهند که داده‌های به‌دست آمده از لباس قابل اطمینان است، چه کاربر دراز کشیده، چه نشسته یا در حال حرکت باشد.» به گفته‌ی محققان، این لباس می‌تواند راه را برای ساخت لباسی که بیماری‌های تنفسی را تشخیص دهد یا افراد مبتلا به آسم یا بیماری انسداد مزمن ریوی را نظارت کند، باز می‌کند. جزئیات بیشتر این مطالعه در مجله Sensors منتشر شده است. 
 
نوشته: امی والاس
ترجمه: سحر الله‌وردی - مجله علمی ایلیاد
منبع: upi.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.