درمان دائم‌الخمری با دست‌کاری مغز

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
درمان دائم‌الخمری با دست‌کاری مغز
 
مجله علمی ایلیاد - مطالعه‌ی جدید، دو مسیر حیاتی برای مرکز پاداش در مغز شناسایی کرده که در صورت دستکاری می‌تواند هدف درمانی جدیدی برای اعتیاد به الکل باشد. این دو مسیر به نام‌های مسیرهای رفت و توقف در مغز به ترتیب در ترغیب رفتار پاداش دهی و توقف آن رفتار، نقش دارند. آنها اثرات مخالفی بر کنترل رفتار مصرف نوشیدنی‌های الکلی می‌گذارند. محققان دریافتند که تغییرات ناشی از علامت‌دهی دو مسیر در ترغیب مصرف مشروبات الکلی نقش داشته و منجر به سوء استفاده یا اعتیاد به نوشیدنی‌های الکلی می‌شود.

گروه پژوهشی با چرخه‌های تکراری مصرف و کسر ۲۰ درصد نوشیدنی‌های الکلی از موش‌ها آنها را به مشروب‌خورهای قوی تبدیل کرد. سپس به اندازه‌گیری اثرات تعادل مرکز پاداش مغز پرداخت. محققان با ضبط فعالیت سلول‌ها به افزایش فعالیت انتقال‌دهنده‌ی عصبی بازدارنده‌ی اصلی مغز پی بردند. این انتقال‌دهنده‌ی عصبی مسیر توقف را سرکوب می‌کند. مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های الکلی با افزایش علامت‌دهی گلوتامات، اثری مخالف بر مسیر رفت می‌گذاشت. گلوتامات انتقال‌دهنده‌ی عصبی محرکی در مغز است.

محققان طی گزارشی اعلام کردند: «هر دوی این اثرات در افزایش مصرف مشروبات الکلی موثر بوده و به استفاده بیش از حد و بیماری‌زاى مشروبات الکلی منجر می‌گردد. محققان یافته‌هایشان را با دستکاری سلول‌های مختص دو مسیر یاد شده تایید کردند تا فعالیت گلوتامات یا GABAergic افزایش یابد.» دکتر «جان وانگ»، محقق مرکز علوم بهداشت A&M تگزاس گفت:« این یافته‌ها اهداف درمانی بالقوه‌ای را شناسایی کردند.»
 
نوشته: امی والاس
ترجمه: منصور نقی لو - مجله علمی ایلیاد
منبع: upi.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.