هماهنگ‌سازی مارها برای شکار

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
هماهنگ‌سازی مارها برای شکار
 
مجله علمی ایلیاد - محقق «ولادیمیر دينتس» می‌گوید: «این احتمال می‌رود که شکار هماهنگ‌سازی شده در میان مارها امری رایج و عادی باشد، ولی برای پی بردن به این مسئله به تحقیقات میدانی زیادی نیاز داریم. در کمال تعجب، مارها حیوانات اجتماعی هستند. آنها به‌صورت گروهی استراحت کرده، آفتاب‌گیری کرده و به‌خواب می‌روند. تصور بر این بوده که مارها تنها به شکار می‌پردازند. اما براساس تحقیقات جدید، بعضی از مارها به‌صورت هماهنگ دنبال شکار می‌روند.» 

مار بوآى کوبایی بزرگترین شکارچی زمینی بومی کوبا است. زمانیکه دانشمندان شیوه‌های شکار مارهای بوآ را در نزدیکی غارهای خفاش مشاهده کردند، به نمونه‌هایی بر خوردند که به‌منظور افزایش احتمال شکار طعمه در قالب يک گروه شکار می‌کردند. بوآهای کوبایی با اُمید به دام انداختن خفاش‌هایی که وارد محل زندگی‌شان شده یا از آن خارج می‌شوند، در دهانه‌ی غارها به هنگام طلوع آفتاب کمین می‌کنند.

دانشمندان در دانشگاه تنسی بوآهایی را دیدند که از بالای ورودی غار آویزان می‌شوند در انتظار گرفتن خفاش در هوا می‌مانند. هنگامی که بوآهای متعددی جمع شدند، مارها به صورت دیوار مانند آرایش پیدا کردند تا شرایط برای فرار خفاش‌ها از آرواره‌های مارها دشوار گردد. احتمال موفقیت شکارهای هماهنگ بیشتر از شکارهای انفرادی بود. دانشمندان دریافتند که وقتی مارهای بیشتری در آرایش دیواری قرار گرفتند، هر شکارچی مدت زمانی کوتاه‌تری را برای دسترسی به غذا صرف می‌کرد. شکارچی‌های تکی غالباً حتی یک خفاش را هم شکار نمی‌کردند. محققان یافته‌هایشان را در مجله Animal Behavior and Cognition منتشر کردند. 

مشاهده تاکتیک‌های شکاری مارهای افعی در حیات وحش سخت است. تنها چند گونه‌ی اندک از نزدیک مشاهده شده‌اند که طعمه را تعقیب کرده و آن را می‌کشند. ولادیمیر دينتس، استادیار روانشناسی در دانشگاه تنسی طی گزارشی اعلام کرد: «احتمال می‌رود که شکار هماهنگ‌سازی شده در میان مارها امری رایج و عادی باشد؛ اما اثبات آن مستلزم تحقیقات میدانی زیادی است. متاسفانه، یافتن و مشاهده‌ی بوآهای کوبایی به کار سختی تبدیل شده، زیرا این مارها را برای تهیه غذا و اهداف تجاری شکار می‌کنند.» دينتس در پایان اظهار داشت: «گمان من بر این است که اگر تعداد این مارها در غار کاهش یابد، آنها دیگر نمی‌توانند به‌صورت گروهی شکار کنند. اگر بعضی از آنها توسط شکارچیان به دام نیفتند، احتمال انقراض تدریجی‌شان وجود دارد. چند نمونه از این غارها در پارک‌های ملی واقع شده‌اند، شکار غیر قانونی مارها در همه جا دیده می‌شود.»
 
نوشته: بروکس های
ترجمه: منصور نقی لو - مجله علمی ایلیاد
منبع: upi.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.