حباب‌بازی تلسکوپ فضایی هابل

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
حباب‌بازی تلسکوپ فضایی هابل
 
مجله علمی ایلیاد - این تصویر از تلسکوپ فضایی هابل، بخشی از سحابی حباب به نام Sh2-308 را نشان می‌دهد که ستاره‌ی غول‌پیکر EZ Canis Majoris را احاطه کرده است. EZ Canis Majoris که تقریباً ۵،۲۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد، به‌عنوان ستاره‌ی بسیار پُرجرم شناخته می‌شود و یکی از درخشان‌ترین ستاره‌ها در نوع خودش است.

پوسته‌ی بیرونی این ستاره از گاز هیدروژن تا آخر مصرف شده است که فاش کننده‌ی این مطلب است که لایه‌های درونی از عناصر سنگین‌تر ساخته شده‌اند و در دماهایی وحشتناک می‌سوزند. پرتوهای فراوانی که از EZ Canis Majoris خارج می‌شود، بادهای ستاره‌ای شدیدی را به وجود می‌آورد که مواد نزدیکی آن‌را متلاطم می‌کند و رو به بیرون می‌فرستد. این فرایندها، گاز محاصره‌کننده را به شکل حبابی گسترده درآورده است. در حال حاضر لبه‌های sh2-308 حدود 60 سال نوری از هم فاصله دارند.

سحابی حباب که توسط ستاره پُرجرمی تولید شده، از هیدروژن یونیزه شده «HII» ساخته شده که اغلب در فضای میان ستاره‌ای یافت می‌شود. در این مورد، رگبار پرتوهایی که از ستاره‌ی مرکزی می‌آید، لایه‌های هیدروژن بیرونی EZ Canis Majoris را بیشتر و بیشتر گسترده می‌کند. این تصویر، ترکیبی از عکس‌های مجزا است که توسط دوربین پیشرفته‌ی هابل برای مطالعات «ACS» به‌دست آمده است. برای این تصویر از چهار فیلتر برای ثبت طول موج‌های متعدد استفاده شد. رنگ‌های تصویر از نسبت دادن رنگ‌های مختلف به هر پیکسل رنگی ناشی می‌شود که مرتبط به فیلتری خاص است.
 
نوشته: sci news
ترجمه: مینا آذری - مجله علمی ایلیاد
منبع: sci-news.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.