شکست انسان در رقابت با هوش‌مصنوعی گوگل

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
شکست انسان در رقابت با هوش‌مصنوعی گوگل
 
مجله علمی ایلیاد - اخیراً، آلفاگو (AlphaGo) که مربوط به پروژه‌ی دیپ‌مایند گوگل است، اولین مسابقه از سه مسابقه‌‌ی در برابر «کی جی»، یکی از برترین بازیکن‌های بازی گو (Go) که یک بازی باستانی چینی است را برد. این مسابقه در کنار کنفرانس «آینده‌ی گو»، که در آن‌جا متخصصین هوش‌مصنوعی و Go گردهم آمده بودند تا پتانسیل‌های بزرگ هوش‌مصنوعی را کشف کنند، برگزار شد. در این رویداد، چین میزبان یکی از مهم‌ترین کنفرانس‌های هوش مصنوعی در جهان بود. شهر تاریخی ووژن مکانی است که گوگل برای برپایی کنفرانس آینده‌ی گو انتخاب کرده است. در این کنفرانس بازیکن‌های هوش‌مصنوعی، آلفاگو و بهترین بازیکن‌های چینی بازی گو به همراه تعدادی از متخصصین هوش‌مصنوعی حضور داشتند.

در طول پنج روز، تعدادی بازی بین آلفاگو و تعدادی از بهترین بازیکن‌های این بازی باستانی چینی برگزار شد. به هر حال هوش‌مصنوعی گوگل در صدر قرار گرفت و یک بازی از سه بازی را در مقابل بازیکن چینی ۱۹ ساله به‌نام کی جی را برد. «مایکل ردموند» به‌عنوان یک حرفه‌ای و مفسر بازی دارای دان ۹ بازیکن‌های حرفه‌ای، قبل از شروع بازی به گزارشگرها گفته است: «من فکر می‌کنم که همه می‌دانند کی جی قوی‌ترین انسان در انجام این بازی است.» با این حال آلفاگو توانست بازی اول را ببرد هر چند که فقط نیم امتیاز از کی جی جلو افتاد. «دمیس حسابیس» به عنوان مؤسس دیپ‌مایند و CEO پس از بازی در کنفرانس خبری گفته است: «برای کی جی افتخار بزرگی است که توانسته این بازی بزرگ را انجام دهد و آلفاگو را تا این حد تحت فشار قرار دهد.» 

در آینده، آلفاگو و کی جی دو بازی دیگر با یکدیگر انجام خواهند داد. در روزهای آینده دو انسان حرفه‌ای در مقابل هم بازی خواهند کرد، در حالی که آلفاگو به هردوی آن‌ها در بازی کمک خواهد رساند و همچنین گروهی متشکل از ۵ بازیکن در مقابل هوش‌مصنوعی گوگل مسابقه خواهند داد. گوگل می‌خواهد پتانسیل‌های هوش‌مصنوعی را کشف کند تا بدین طریق راه‌حل‌هایی برای بزرگ‌ترین چالش‌های جهان پیدا کند و آلفاگو وسیله‌ای است که این نقش را برای گوگل ایفا می‌کند. هم‌اکنون آلفاگو دانش جدیدی درباره‌ی یکی از قدیمی‌ترین بازی‌های دنیا به‌دست آورده است و حتی باعث می‌شود، بازیکن حرفه‌ای نیز در بازی مانند آن فکر کنند.
 
نوشته: دام گلئون
ترجمه: امید محمدی - مجله علمی ایلیاد
منبع: futurism.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.