شفق قطبی را از فضا ببینید

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
شفق قطبی را از فضا ببینید
 
مجله علمی ایلیاد - نورهای فریبنده‌ی سبز و آبی در رقص شفق قطبی روی چراغ‌های شهر در اروپای شمالی در تصویر خیره‌کننده‌ی جدیدی که توسط فضانوردی از فضا گرفته شده است. در میان انجام وظایف مأموریت و آزمایش‌های علمی ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS)، فضانورد فرانسوی «توماس پسکت» از داخل پایگاه مرزی در حال چرخش عکس‌های فوق‌العاده‌ای گرفته است. در تصویری که اخیراً توسط پسکت به اشتراک گذاشته شده است، می‌توان شفق شمالی را در گوشه‌ی راست بالای قاب تصویر دید که با نورهای درخشان شهرهای اروپای شمالی در پس‌زمینه همراه شده است.

شفق‌های قطبی که با عنوان شفق شمالی یا جنوبی نیز شناخته می‌شوند، وقتی اتفاق می‌افتند که ذراتی از خورشید با میدان مغناطیسی زمین برخورد می‌کنند. به عقیده‌ی دانشمندان ناسا، ذرات خورشیدی می‌توانند باعث ایجاد تغییرات جریان الکتریکی در میدان مغناطیسی شوند و ذرات دارای انرژی را به اتمسفر بالاتر بفرستند. وقتی که این ذرات با گازهای اتمسفر بالاتر برخورد می‌کنند، این گازها باردار می‌شوند. وقتی که این انرژی به‌دست آمده آزاد می‌شود، شفق قطبی می‌درخشد. یعنی، هنگامی که گازها انرژی از دست می‌دهند، فوتون‌های با طول موج خاصی آزاد می‌کنند که رنگ‌های سبز و آبی زیبا را تولید می‌کنند.

این اولین بار نبود که پسکت شفق شمالی را از ISS رؤیت کرد. بر اساس گزارشی این فضانورد اولین بار در ۱۸ ژانویه ۲۰۱۷ یک نمایش شفق قطبی را مشاهده کرد و از این نمایشِ نور عکس گرفت. پسکت در مورد شفق قطبی در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشت: «شفق قطبی عیناً یک نمایش دیداری از میدان مغناطیسی زمین است که از همه‌ی موجودات زنده در برابر تشعشعات فضایی محافظت می‌کند.»

طبق اطلاعات آژانس فضایی اروپا، پسکت در کنار گرفتن این عکس‌های خیره‌کننده، حدود ۵۰ آزمایش علمی در ISS انجام داده است. مأموریت پسکت به نام «پراکسیما» که بر اساس نزدیکترین ستاره به خورشید نام‌گذاری شده است اخیراً به پایان رسید. پسکت و فضانورد روسی «اُلگ نویتسکی» در ۲ ژوئن ۲۰۱۷ به زمین بازگشتند. بر اساس اطلاعات ناسا، گروهی سه نفره که از فضانورد روسی «فیودور یورچیخین» و فضانوردان ناسا، «پگی ویتسون» و «جک فیشر» تشکیل شده است تا رسیدن سه نفر عضو جدید در اواخر تابستان، ایستگاه را اداره می‌کنند.
نوشته: کیسی دیامر
ترجمه: معصومه رحیمی - مجله علمی ایلیاد
منبع: livescience.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.