سرنخ‌های تازه‌ای از دایناسورهاى مگالوسور

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
سرنخ‌های تازه‌ای از دایناسورهاى مگالوسور
 
مجله علمی ایلیاد - مگالوسورها اولین دایناسورهايى هستند که بطور علمی توصیف شدند. مگالوسورها دایناسورهاى عظیم و گوشتخوار دوران ژوراسیک هستند. به پاس تحقیقات جدید دانشگاه‌های وارويک و آکسفورد انگلستان، فناوری نوین سی‌تی اسکن، اطلاعات جدیدی درباره مگالوسورها استخراج کرده است. مگالوسور دایناسور گوشتخوارى بود که در اواسط دوره ژوراسیک و تقریباً ۱۶۷ میلیون سال پیش زندگی می‌کرد. انتظار می‌رود این دایناسورها ۹ متر قد و وزنی معادل ۱،۴۰۰ کیلوگرم داشته باشند.
 
استخوان آرواره مگالوسور که بیش از ۲۰۰ سال قبل در معدنی در نزدیکی روستای استونزفيلد آکسفوردشاير انگلستان جمع‌آوری شد، هم‌اکنون در موزه تاریخ ملی دانشگاه آکسفورد در معرض دید عموم قرار دارد. پروفسور «مارک ویلیامز» از دانشگاه وارويک و سایر پژوهشگران با استفاده از نرم‌افزار تحلیل سه‌بعدی ویژه و توموگرافى محاسبه شده اشعه‌ی ایکس اقدام به تهیه ۳۰۰۰ عکس از استخوان آرواره مگالوسور کردند. آنان به تصاویر دیجیتال سه‌بعدی از نمونه دست یافتند. آنان با رویکرد تحلیلی بی‌سابقه‌ای توانستند برای نخستین‌بار داخل استخوان آرواره را ببینند به‌گونه‌ای که شرایط برای بررسی ریشه‌های دندان و غیره فراهم گشت.
 
به هنگام جدا کردن نمونه از سنگ، صدماتی به آن وارد شد؛ اتفاقی که احتمالاً زمان کوتاهی پس از اکتشاف روی داده است. نمونه‌های ثبت شده در موزه‌ی تاریخ ملی دانشگاه آکسفورد نشان می‌دهد که احتمالاً ترمیم‌هایی در بین سال‌های ۱۹۲۷ تا ۱۹۳۱ توسط دستیاران موزه بر روی آن انجام گرفته است.
 
 
استخوان آرواره مگالوسور و نسخه پرینت سه‌بعدی آن اسکن‌های XCT دندان‌هایی را نشان داده‌اند که قبل از مرگ دایناسور در قسمت پایین آرواره شروع به رشد کرده بود. بقایای دندان‌های پوسیده‌ی قدیمی و حتی دندان‌های جدید در حال رشد قابل مشاهده است. اسکن‌ها برای نخستین بار میزان ترمیم انجام شده بر روی نمونه را نشان می‌دهد. احتمالاً ترمیم‌هایی در دو مرحله انجام پذیرفته است. 

پروفسور ویلیامز اظهار داشت: «استفاده از فناوری‌های نوین مختص مهندسی هوافضا و اتومبیل‌ها، برای اسکن این نمونه تاریخ طبیعی نادر و کمیاب، فرصتی استثنایی بود. وقتی بچه بودم، دایناسورها همیشه شگفتی مرا بر می‌انگیختند و من به یاد دارم که تصاویر مگالوسورها را در کتاب‌ها با دقت می‌دیدم. انجام این اسکن‌های پیشرفته، تجربه‌ای باورنکردنی بود.» این مقاله در ۲۵ می ۲۰۱۷ میلادی در کنفرانس فناوری اندازه‌گیری و ابزارآلات بین‌المللی مؤسسه مهندسی الکترونیک و برق شهر تورین ایتالیا به بحث و بررسی گذاشته شد.
 
نوشته: SciNews
ترجمه: منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
منبع: sci-news.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.