در زمان بلوغ مغز کوچک و توانایی ذهنی به اوج می‌رسد

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
در زمان بلوغ مغز کوچک و توانایی ذهنی به اوج می‌رسد
 
مجله علمی ایلیاد - دانشمندان می‌گویند که برای معمای رشد مغز، پاسخ دارند. مدتی طولانی است مشخص شده است که در دوران بلوغ، حجم ماده‌ی خاکستری کاهش می‌یابد، حتی اگر عملکرد ذهنی، از کودکی تا بزرگسالی به‌طور چشم‌گیری بهبود یابد. بافت آن نواحی مغز که در دیدن، شنیدن، حافظه، گفتار، احساسات، تصمیم‌گیری و کنترل خود دخیل هستند، ماده‌ی خاکستری است. مطالعه‌ی جدیدی از دانشگاه پنسیلوانیا نشان داد که گرچه حجم مغز در دوران بلوغ کاهش می‌یابد، اما به منظور جبران، متراکم‌تر می‌شود. 

محققان می‌گویند گرچه حجم مغز دختران نسبت به پسران کمتر است، که متناسب با اندازه‌ی آنان است؛ اما ماده‌ی خاکستری مغز آنان متراکم‌تر است. شاید به همین دلیل است که مهارت‌های ذهنی آن‌ها قابل مقایسه است.  «روبن گور»، رهبر مطالعه در مصاحبه‌ی مطبوعاتی دانشگاه گفت: «کاملاً نادر است که مطالعه‌ای واحد، این پارادوکس را که برای چندین دهه وجود دارد حل کند، چه برسد به دو پارادوکس.» وی استاد روانپزشکی در دانشکده‌ی علوم پزشکی پرلمن‌پن است. گور گفت این یافته‌ها به توضیح وسعت و شدت تغییرات در رفتار و توانایی ذهنی که بین کودکی و نوجوانی رخ می‌دهد، کمک می‌کند.

محققان توضیح می‌دهند، اگر‌چه حجم مغز نوجوانان کاهش می‌یابد و دختران نسبت به پسران حجم مغز کمتری دارند؛ اما تراکم بیشتر ماده‌ی خاکستری آن را جبران می‌کند. گور این‌گونه نتیجه‌گیری کرد: «اکنون مفهوم غنی‌تر و کامل‌تری از آنچه که در طول رشد مغز رخ می‌دهد داریم و فرآیندهای مکمل آشکار در مغز که توضیح می‌دهند چه اتفاقی در حال رخ دادن است را بهتر درک می‌کنیم.» این مطالعه اخیرا در مجله‌ی Neuroscience منتشر شده است.
 
نوشته:  HealthDay News
ترجمه: زهرا جهانبانی - مجله علمی ایلیاد 
منبع: upi.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.