کامپیوترها مواد جدید را کشف می‌کنند

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
کامپیوترها مواد جدید را کشف می‌کنند
 
مجله علمی ایلیاد - دانشمندان انگلیسی الگوریتمی جدید طراحی کردند که به جستجوی مواد جدید کمک می‌کند. این سیستم به محققان کمک کرد که دو ماده‌ی جدید در آزمایشگاه خلق کنند. یادگیری ماشین به این مدل کمک کرد که درکی جدید از ویژگی‌های ساختاری مواد مختلف را کسب کند. الگوریتم مذکور از دانش خود برای پیش‌بینی ترکیبات جدید اتمی به‌منظور تشکیل موادی با ویژگی‌های ارزشمند فیزیکی و ساختاری کمک می‌گیرد.

بی‌نهایت بودن ترکیبات اتمی ممکن مواد، دانشمندان را دچار سردرگمی کرده است. مدل‌های رایانه‌ای می‌توانند به محققان کمک کنند که تمرکز خود را هدفمندتر کنند. «مت روسینسکی»، پروفسور شیمی در اعلامیه‌ی خبری اظهار داشت: «درک اینکه چه ترکیبات اتمی می‌تواند مواد جدیدی را بسازد، یکی از چالش‌های بزرگ علمی محسوب شده و حل آن می‌تواند فرصت‌های علمی ایجاد کند که به درک ویژگی‌های مهم منتهی شود.»

نحوه‌ی عملکرد این مدل، شناسایی ترکیبات شیمیایی پایدار است که می‌توان آن‌ها را با اطمینان کامل در آزمایشگاه سنتز کرد. محققان امیدوارند این مدل بتواند به دانشمندان در گسترش مواد جدید در زمینه‌ی تولید انرژی و انبارسازی کمک کند. روسینسکی خاتمه داد: «قدم مهم در این پژوهش، توانایی تولید ساختارهای زیادی است که بتوان با آن‌ها تعیین کرد چه ترکیباتی پایدار هستند که خود باعث محدودکردن وسعت ترکیبات ممکنه‌ای بود که باید در مورد آن‌ها تحقیق صورت می‌گرفت. درست مثل داشتن نقشه و آدرس محل زندگی شخصی به‌جای دانستن شهر زندگی او.»
 
نوشته: بروکس های
ترجمه: رضا کاظمی - مجله علمی ایلیاد
منبع: upi.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.