مهیج‌ترین پیش‌بینی‌ها از بشریت در آینده

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
مهیج‌ترین پیش‌بینی‌ها از بشریت در آینده
 
مجله علمی ایلیاد - او تاکنون به طرز حیرت‌آوری درست گفته است. «ری کورزویل» را «پیامبر سرنوشت و رستگاری» نامیده‌اند. می‌توانید در گوگل مشاهده کنید که نویسنده، مخترع، متخصص کامپیوتر، آینده‌نگر و رئیس چند بخش مهندسی پیش‌بینی‌هایی کرده که ۸۶ درصد آن‌ها درست از آب درآمده‌اند؛ از جمله سقوط اتحاد جماهیر شوروی، رشد اینترنت و توانایی کامپیوترها برای شکست دادن انسان‌ها در بازی شطرنج.

کورزویل همچنان دیدگاه‌های خود از آینده را با ما به اشتراک می‌گذارد و آخرین پیش‌بینی او در کنفرانس اخیر SXSW صورت گرفته و در آنجا ادعا کرده که تکینگی، لحظه‌ای که فناوری از انسان‌ها هوشمندتر می‌شود، در سال ۲۰۴۵ اتفاق می‌افتد. ۱۶ سال قبل از آن، فناوری درست به اندازه ما هوشمند می‌شود. وی به خبرگزاری‌ها گفت: «پیش‌بینی می‌کنم که در سال ۲۰۲۹ هوش مصنوعی در آزمون معتبر تورینگ شرکت خواهد کرد و به سطح هوش انسان خواهد رسید.» دیدگاه کورزویل از آینده در تکینگی متوقف نمی‌شود. 

وی همچنین پیش‌بینی کرده که فناوری‌هایی مثل نانوربات‌ها و رابط‌های مغز به کامپیوتر، مثل پیوند عصبی ایلان ماسک یا هسته‌ی برایان جانسون چگونه بر بدن ما تأثیر می‌گذارند و مغزها و کل وجودمان را مکانیزه می‌کنند. این فرآیند با جهش‌های علمی-تخیلی در فناوری واقعیت مجازی آغاز می‌شود. او پیش‌بینی می‌کند که واقعیت مجازی به حدی پیشرفت می‌کند که کارگاه‌های فیزیکی به چیزی در ذهن‌ها تبدیل می‌شوند. ظرف چند دهه، رفت و آمد ما فقط از طریق ابزاری الکترونیکی صورت خواهد گرفت. 
 

البته تغییر این الگو عواقب جالبی دارد. بدون اینکه نیاز باشد مردم نزدیک محل کارشان زندگی کنند، می‌توانیم سطوح بی‌سابقه‌ای از عدم‌شهرنشینی را مشاهده کنیم. مردم دیگر نیاز ندارند برای پیدا کردن کار به شهرهای بزرگ مهاجرت کنند یا در محل خاصی جمع شوند. به گفته او، این شهری‌نشینی‌زدایی احتمالِ حملات تروریستی را کاهش می‌دهد. فناوری زنجیره‌ی بلوک نیز شهرنشینی‌زدایی را تقویت می‌کند. به گفته‌ی کورزویل: «فناوری نه تنها ما را قادر می‌سازد تا دوباره به محل‌های کار مدرن فکر کنیم، بلکه به ما قدرت می‌دهد تا بیولوژی‌مان را با سخت افزارِ بالقوه‌تری جایگزین کنیم.»

او پیش‌بینی می‌کند که تا اوایل دهه‌ی ۲۰۳۰، می‌توانیم آگاهی انسان را به رسانه‌ای الکترونیکی کپی کنیم. همچنین او می‌گوید: «این معنای پایان گوشت، خون یا استخوان است؛ فقط اسکن مغزتان در دستگاهی باعث می شود انسان‌ها به هر شکلی از یک جعبه گرفته تا پرنده دربیایند.» حتی دلالت بزرگتر این توانایی این است که انسان‌ها دیگر نمی‌میرند. از لحاظ نظری وقتی مغزمان دیگر به یک بیولوژی شکننده و آسیب‌پذیر نیاز ندارد، می‌توانیم تا ابد زنده بمانیم.»
 
تمام پیش‌بینی‌های کورزویل چشم‌گیر نیستند و بعضی از آن‌ها به احتمال بیشتری ثمربخش خواهد بود. مثلأ پیش‌بینی او از وای‌فایِ فراگیر تقریبأ به واقعیت مبدل شده، به‌ویژه بر اساس اطلاعیه‌ی ایلان ماسک در مورد امید برای پوشش اینترنت از فضا بر روی کره زمین؛ همچنین وی معتقد است که تا دهه‌ی ۲۰۲۰ بیماری‌های آزار‌دهنده در اثر دستاوردهای پزشکی ریشه‌کن خواهند شد. کورزویل آینده‌ای را تجسم می‌کند که هیجان‌انگیز، دلهره‌آور و کمی وحشتناک است. زمان نشان خواهد داد که پیش‌بینی‌های وی درست است یا آینده برنامه‌های دیگری را برای بشریت رقم زده است.
 
نوشته: پاتریک کاوگل
ترجمه: سحر الله‌وردی - مجله علمی ایلیاد
منبع: sciencealert.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.