چاقی کودکان و مصرف نوشیدنی‌های گازدار مادران

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
چاقی کودکان و مصرف نوشیدنی‌های گازدار مادران
 
مجله علمی ایلیاد - چاقی دوران کودکی، خطر ابتلا به دیابت، بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و برخی سرطان‌ها در مراحل بعدی زندگی را افزایش می‌دهد. مطالعه‌ی جدیدی دریافته است، کودکانی که از زنان مبتلا به دیابت بارداری و زنانی که در طول بارداری نوشیدنی‌های گازدار می‌نوشند، متولد شده‌اند به احتمال بیشتری در سن ۷ سالگی مبتلا به چاقی یا اضافه وزن می‌شوند.

مطالعه‌ی صورت‌گرفته توسط مؤسسه‌ی «NIH»، داده‌های بیش از ۹۰۰ زن باردار مبتلا به دیابت بارداری در دانمارک از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۲ که در  گروه ملی تولد دانمارک شرکت کرده بودند را تجزیه و تحلیل کرد. شرکت‌کنندگان، پرسش‌نامه‌ای در مورد غذاهایی که در هفته‌ی ۲۵ بارداری مصرف کرده بودند را پر کردند. تقریباً ۹ درصد شرکت‌کنندگان، مصرف حداقل یک نوشیدنی در روز را گزارش کردند که فرزندان آن‌ها در مقایسه با فرزندان زنانی که در طول بارداری نوشیدنی مصرف نمی‌کردند، به احتمال ۶۰ درصد در هنگام تولد وزن بالایی داشتند.

محققان، اطلاعات مربوط به وزن کودکان در هنگام تولد و سپس در ۷ سالگی را جمع‌آوری کردند و دریافتند در کودکانی که از زنان مبتلا به دیابتی متولد شدند که در دوران بارداری حداقل یک نوشیدنی در روز می‌نوشیدند، در مقایسه با کودکانی که از زنان مبتلا به دیابتی متولد شدندکه در طول بارداری آب می‌نوشیدند، احتمال اضافه وزن یا چاقی در سن ۷ سالگی دو برابر بود.

«کویلین ژانگ»، از واحد اپیدمیولوژی در مؤسسه‌ی ملی بهداشت کودکان وتوسعه‌ی انسانی «NICHD»، گفت: «یافته‌های ما نشان می‌دهد که در طول بارداری، مصرف نوشیدنی‌هایی که به‌صورت مصنوعی شیرین شده‌اند نسبت به نوشیدنی‌هایی که با شکر شیرین شده‌اند، به احتمال زیاد در کاهش خطر ابتلا به چاقی در دوران کودکی اصلا بهتر نیستند. بدون تعجب، همچنین مشاهده کردیم کودکانی که از زنانی متولد شدند که به جای نوشیدنی‌های شیرین، آب می‌نوشیدند، به‌احتمال کمتری در سن ۷ سالگی به چاقی مبتلا شدند.»

به‌گفته‌ی محققان در طول بارداری، مصرف نوشیدنی‌های شیرین‌شده به طور مصنوعی، هیچ مزیتی بر نوشیدنی‌های شیرین‌شده با شکر ندارند. این مطالعه قطعاً دریافته است، زنانی که آب را جایگزین نوشیدنی‌های شیرین کردند، خطر ابتلا به چاقی در کودک خود در سن ۷ سالگی را تا ۱۷ درصد کاهش دادند. این تحقیق در ۶ ژوئن در مجله‌ی بین‌المللی Epidemiology منتشر شد.
 
نوشته: امی والاس
ترجمه: زهرا جهانبانی – مجله علمی ایلیاد
منبع: upi.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.