عاملی دور از انتظار برای بیماری زونا

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
عاملی دور از انتظار برای بیماری زونا
 
مجله علمی ایلیاد - محققان استنفورد دریافتند که بیماری «شریان اکليلى» با افزایش خطر ابتلا به بیماری زونا ارتباط دارد و دلیل آن را به سلول‌های ایمنی نابه‌هنجاری نسبت می‌دهند که واکنش دستگاه ایمنی بدن را دچار اختلال می‌کنند. افراد مبتلا به شریان اکليلى به میزان بالایی در خطر ابتلا به بیماری زونا قرار دارند؛ زیرا سلول‌های ایمنی نابه‌هنجار، واکنش دستگاه ایمنی بدن را به پاتوژن‌های ویروسی؛ مثل عامل ویروس زونا کاهش می‌دهند. محققان یافته‌هایشان در در قالب نقاله‌ای در مجله‌ی Clinical Investigation منتشر کردند. 

بیماری زونا اثری باقیمانده از عفونت دوران کودکی است که توسط ویروس «واريسلا زوستر» به‌وجود می‌آید. این ویروس در ایجاد آبله‌مرغان نقش دارد. حتی پس از شکست عفونت فعال توسط دستگاه ایمنی بدن، ویروس در داخل سلول‌های عصبی به بقای خود ادامه می‌دهد. این ویروس که مدت‌ها در حالت غیر فعال به سر می‌برد، توانایی فعالیت مجدد را در افراد مسن یا افراد دارای مشکلات ایمنی دارد. این ویروس به‌صورت جوش‌های پوستی دردناک ظهور می‌یابد که درمان آنها کار بسیار دشواری است.

مطالعات قبل نشان داده است که ماکروفاژها به‌عنوان سلول‌های بیگانه‌خوار که در واکنش به عفونت ایجاد شده و به نابودی سلول‌های هدف می‌پردازند، در بیماران مبتلا به شریان اکليلى دارای مقادیر بسیار زیادی مولکول دخیل در جذب گلوکز هستند. دکتر «کورنليا وياند»، استاد ایمنی‌شناسی و روماتیسم‌شناسی در استنفورد طی مصاحبه‌ای خبری گفت: «ماکروفاژهاى گلوکز‌خوارِ بیماران مبتلا به شریان اکليلى، اثر فلج کننده‌ای را بر سلول‌های T اعمال می‌کنند. این کار تا حدود زیادی به کاری که سلول‌های سرطانی انجام می‌دهند، شباهت دارد.» 

ماکروفاژها به محل زخم، از قبیل رگهای شریان اکليلى، جذب می‌شوند. براساس مطالعات قبلی، اگرچه ماکروفاژها با نیت خوبی وارد عمل می‌شوند؛ ولی آنهایی که به گلوکز‌خواری می‌پردازند خارج از وظایف خود عمل می‌کنند. پس این مولکول‌ها زمینه را برای ایجاد التهاب و بدتر کردن شرایط فراهم می‌آورند. ماکروفاژهای التهابی باعث تسریع ایجاد پلاک در شریان‌های اکليلى شده و آنها را آسیب‌پذیر می‌سازند. انسداد جریان خون و بروز حملات قلبی از تبعات آن است. بیماری شریان اکليلى نیمی از تمامی مرگ و میرها را در کشور آمریکا شامل می‌شود. محققان باید در گام بعدی به بررسی بیشتر اتفاقات در این حوزه از بیماری‌های ویروسی بپردازند.
 
نوشته: امی والاس
ترجمه: منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
منبع: upi.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.