کشف مولکول حیاتی در اطراف خواهران خورشید

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
کشف مولکول حیاتی در اطراف خواهران خورشید
 
مجله علمی ایلیاد - دو گروه از ستاره‌شناسان موفق به کشف «متیل ایزوسیانات» در نزدیکی ستاره‌های خورشید مانند شدند که ترکیب ارگانیکی و از مواد سازنده‌ی حیات است. محققان در این‌باره توضیح دادند: «این خانواده از مولکول‌های ارگانیک در سنتز پپتیدها و آمینواسیدها نقش دارند که می¬توان گفت در شکل پروتئینی‌شان، بنیان زیستی حیات محسوب می‌شوند.»

منظومه‌ی IRAS 1693-2422، شواهدی مبنی بر وجود مولکول شکر در خود دارد. این کشف که جزئیات آن در دو مقاله مجزا آورده شده، به‌وسیله‌ی «تلسکوپ‌های آرایه‌ی آلما» در صحرای آتاکامای شیلی صورت گرفته است. منظومه‌ی ستاره‌ای فوق، سه ستاره در درون خود دارد که در مراحل اولیه‌ی شکل‌گیری خود قرار دارند. این ستاره‌ها در منطقه‌ای مملو از ستاره به نام «رو اوفیوچی» قرار دارند که در فاصله ۴۰۰ سال نوری از ما جای گرفته‌اند. این سه ستاره با لایه‌ای از گاز و غبار احاطه شده‌اند؛ اینجا دقیقاً همان جایی بود که ستاره‌شناسان شواهدی از متیل ایزوسیانات یافتند.

با متولد شدن خورشید، مواد باقی‌مانده به‌منظور تشکیل زمین و دیگر سیارات با هم آمیخته شدند. با بررسی ستاره‌های جوان خورشید مانند، ستاره‌شناسان قادرند چگونگی ایجاد مواد ضروری حیات بر روی سیاره‌ها را بهتر درک کنند. «نیلز لایترینک»، ستاره‌شناس رصدخانه‌ی لیدن در هلند گفت: «علاوه بر شناسایی مولکول‌ها، ما می‌خواهیم که چگونگی شکل‌گیری آن‌ها را نیز درک کنیم. آزمایش‌های آزمایشگاهی ما نشان می‌دهد که متیل ایزوسیانات می‌تواند در شرایط سرد مشابه با فضای میان ستاره‌ای، بر روی ذرات یخ نیز تشکیل شود. این یافته به ما می‌گوید که این مولکول که اساس پیوندهای پپتیدی است، در واقع می‌تواند در مجاور ستاره‌های خورشید مانند جوان حضور داشته باشد.»
 
نوشته: بروکس های
ترجمه: رضا کاظمی - مجله علمی ایلیاد
منبع: upi.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.