پیاز قرمز، دشمن شماره‌ی ۱ سرطان

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
پیاز قرمز، دشمن شماره‌ی ۱ سرطان
 
مجله علمی ایلیاد - گروهی از دانشمندان در دانشگاه گوئلف در مطالعه‌ای بر روی اثرات پیازهای گوناگون در مبارزه با سلول‌های سرطانی دریافتند که همه‌ی گونه‌های پیاز عملکرد یکسانی ندارند. این گروه به رهبری پروفسور «سورش نیتیراجان» پنج نوع پیاز پرورش یافته در اونتاریوی کانادا را آزمایش و کشف کرد که گونه‌ی پیاز قرمز رتبه‌ی اول را به خود اختصاص می‌دهد. در این مطالعه، سلول‌های سرطانی روده بزرگ در تماس مستقیم با کورستینِ استخراج شده از پنج نوع پیاز مختلف قرار داده شد. 

محققان گفتند: «خواص بیواکتیو پنج گونه پیازِ پرورش یافته در اونتاریو را بررسی کردیم و ظرفیت آن‌ها برای اِعمال اثراتِ سیتواستاتیک - سیتوتوکسیک بر روی خط سلول سرطانی روده‌ی بزرگ انسان را ارزیابی کردیم.» آن‌ها توضیح دادند: «عصاره‌های ساخته شده از پنج گونه پیاز مختلف در تحریک فعالیت‌های سیتوتوکسیک - سیتواستاتیک و ضد مهاجرتی در خط سلول آدنوکارسینومای روده‌ی بزرگ انسان موثرند. این عصاره‌ها منجر به آپوپتوز شدند، سرعت تکثیر را کاهش دادند و مهاجرت سلول‌های سرطانی به منطقه‌ی ممنوعه را کُند کردند. مهم‌تر از همه، این اثرات حداقل قابل مقایسه با اغلب ترکیباتِ فلاونوئید خالص تجاری بودند.» 

محققان دیگر این پژوهش همچنین گفتند: «اگرچه نتایج مثبتی در بالاترین غلظت‌های آزمایش شده با رقیق‌سازی ۱:۱۰ عصاره‌های پیاز مشاهده شد، موفقیت عصاره‌ی پیاز خام این مفهوم را تأیید می‌کند که مکمل غذایی یا حتی مصرف عصاره ارزان قیمتِ پیاز می‌تواند اثرات ضدسرطانی قوی داشته باشد.» اولین نویسنده‌ی مطالعه «عبدالمونم مرین»، دانشجوی دکترا در دانشگاه گوئلف گفت: «دریافتیم که پیازها در کشتن سلول‌های سرطانی عالی عمل می‌کنند. پیاز مسیرهایی را فعال می‌کند که سلول‌های سرطانی را تشویق به مرگ می‌کند. آن‌ها محیط نامطلوبی را برای سلول‌های سرطانی ایجاد می‌کنند و ارتباط بین سلول‌های سرطانی را مختل می‌سازند و در نتیجه مانع از رشد آن‌ها می‌شوند. دانشمندان اخیرأ متوجه شده‌اند که پیاز در کشتن سلول‌های سرطان سینه نیز موثر است.» 

براساس یافته‌های این گروه، پیاز حاوی یکی از بیشترین غلظت‌های نوعی فلاونوئید به‌نام گورستین است و پیازهای اونتاریو در مقایسه با بخش‌های دیگر جهان دارای مقادیر بالایی از این ترکیب هستند. مورین گفت: «این مطالعه کشف کرد که پیاز قرمز نه تنها مقادیر بالایی گورستین دارد، بلکه دارای مقادیر بالای از آنتوسیانین است؛ آنتوسیانین غنی از خواص مهارکننده‌ی مولکول‌های کورستین است.» او همچنین ادامه داد: «آنتوسیانین در رنگ‌دهی به میوه‌جات و سبزیجات نقش ابزاری دارد؛ بنابراین پیازهای قرمز که رنگ تیره‌ای دارند، در واقع بیشترین قدرت مبارزه با سرطان را دارا هستند.» این یافته‌ها با مطالعه اخیر بر روی تکنیک جدید استخراج، هم‌سو هستند؛ این تکنیک مواد شیمیایی را حذف کرده و گورستینِ موجود در پیاز را برای مصرف مناسب‌تر کرد. 

پروفسور نیتیراجان گفت: «روش‌های دیگر استخراج از حلال‌های دیگری استفاده می‌کنند که باعث هضم باقی مانده‌ی سمی در غذا می‌شوند. این روش جدید که موثر واقع شده، فقط از آبِ به‌شدت داغ در ظرف تحت فشاری استفاده می‌کند. طراحی روشی برای استخراج عاری از مواد شیمیایی اهمیت دارد؛ زیرا به این معنا است که می‌توانیم از خواص مبارزه با سرطانِ پیاز در نوشیدنی‌ها و به شکل قرص استفاده کنیم.» این تحقیق در ژوئن سال ۲۰۱۷ در مجله‌ی Food Research International منتشر شده است. 
 
نوشته: SciNews
ترجمه: سحر الله‌وردی - مجله علمی ایلیاد
منبع: sci-news.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.