رنگی برای تولید انرژی بی‌پایان از بخار آب

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
رنگی برای تولید انرژی بی‌پایان از بخار آب
 
مجله علمی ایلیاد - این ترکیب، مولکول‌های آب را کاتالیز می‌کند. محققان رنگی را ساخته‌اند که می‌تواند بخار آب را جذب و تقسیم کند تا پاک‌ترین منبع انرژی هیدروژنی را تولید نماید. این رنگ شامل ترکیبی جدید است که همانند ژل سیلیکا عمل می‌کند؛ ژل سیلیکا در کیسه‌ها استفاده می‌شود تا رطوبت را جذب کرده و غذا، دارو و لوازم الکترونیکی را تازه و خشک نگه دارد. 

اما برخلاف ژل سیلیکا، این ماده‌ی جدید که «سولفید مولیبدن سنتتیک» نام دارد، به‌عنوان نیمه‌رسانایی نیز به‌کار می‌رود و مولکول‌های آب را به هیدروژن و اکسیژن کاتالیز می‌کند. محقق ارشد، دکتر «توربن دائنک» از دانشگاه RMIT در ملبورن استرالیا گفت: «دریافتیم که ادغام این ترکیب با ذرات تیتانیوم اکسید رنگِ جاذب نور خورشیدی را ایجاد می‌کند که سوخت هیدروژن را از انرژی خورشیدی و هوای مرطوب تولید می‌نماید.» 

تیتانیوم اکسید رنگدانه‌ی سفید است که قبلأ به‌طور رایج در رنگ دیوار استفاده می‌شد، یعنی افزودن ساده‌ی این ماده‌ی جدید می‌تواند دیواری آجری را به محل برداشت انرژی و تولید سوخت تبدیل کند. او گفت: «پیشرفت جدیدمان مزایای زیادی دارد. دیگر نیازی به پاکسازی یا فیلتر کردن آب برای تغذیه‌ی سیستم نداریم. هر محلی که بخار آب در آن‌جا وجود دارد، حتی دورترین نواحی از آب، می‌توانند سوخت تولید کند.» ویدئویی از عملکرد این رنگ را ببینید. 

همکار دائنک، پروفسور برجسته «کوروش کلانترزاده»، گفت: «هیدروژن پاک‌ترین منبع انرژی است و می‌توان آن را در سلول‌های سوختی و همچنین موتورهای احتراق سنتی به‌عنوان جایگزینی برای سوخت‌های فسیلی به‌کار برد. این سیستم همچنین در مناطق بسیار خشک اما بدون آب و هوای بسیار گرم در نزدیکی اقیانوس‌ها کاربرد دارد. آب دریا توسط نور خورشید داغ تبخیر می‌شود و این بخار می‌تواند جذب شده و سوخت تولید نماید. این مفهومی خارق‌العاده است؛ تولید سوخت از خورشید و بخار آب موجود در هوا.» 
 
نوشته: RMIT University
ترجمه: سحر  الله‌وردی - مجله علمی ایلیاد
منبع: sciencedaily.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.