زمانی برای بازنگری جایگاه ورزش در زندگی

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
زمانی برای بازنگری جایگاه ورزش در زندگی
 
مجله علمی ایلیاد - تحقیقات انجام شده در دانشگاه لیدز بکت نشان می‌دهد که تربیت بدنی در ایالات متحده برای معلمان و کودکان با شکست مواجه شده است. این تحقیق که در مجله‌ی بریتانیایی Sports Medicine منتشر شده، نشان می‌دهد که تأکید زیادی به افزایش فعالیت فیزیکی معطوف شده و این امر به قیمت رشد چیزهای دیگری مثل سواد فیزیکی بوده است. سواد فیزیکی، یعنی تسلط بر مهارت‌های حرکتی و مهارت‌های ورزشی بنیادی که کودک را قادر می‌سازند تا محیط زندگی خود را درک کند و تصمیم‌های مناسبی بگیرد و همچنین با اعتماد بنفس و کنترل موقعیت‌های فیزیکی حرکت کند. 

«اندی دالی-اسمیت»، مدرس ارشد فعالیت و سلامت فیزیکی در دانشکده‌ی ورزشِ کارنگی دانشگاه لیدز بکت با توضیح نتایج تحقیق گفت: «وقتی به سمت شیوه‌ی تحقیق محور پیش می‌رویم، نکته‌ی مهم این است که اهداف فعالیت‌های فیزیکی در تربیت بدنی مناسب باشند. پیگیری غیرمنعطفِ این اهداف توسط تحقیق و سیاست نگران‌کننده است. این کار باعث می‌شود معلمان بر فعالیت فیزیکی تمرکز کنند که به قیمت ارتقای لذتِ آن یا توسعه‌ی سواد فیزیکی است.»

«متیو هوبز»، دانشجوی دکترا در دانشگاه لیدز بکت و مدرس فعالیت فیزیکی، ورزش و سلامت در دانشگاه لیدز ترینیتی، با تأکید بر تفاوت‌های بین اهداف دو کشور گفت: «اختلافات قابل توجهی در اهدافِ وضع شده در انگلیس و آمریکا وجود دارد. هدف انگلیس به این صورت است که دانش‌آموزان حداقل ۵۰ تا ۸۰ درصد از زمان یادگیری را به حرکات پُر تحرک اختصاص دهند. در مقابل، هدف آمریکا این است که دانش‌آموزان در فعالیت ورزشی خفیف تا شدید به مدت بیش از ۵۰ درصد از زمان کلاس تربیت‌بدنی شرکت کنند. علی رغم این اختلافات، شواهدِ کم‌کیفیتی بر هر دو هدف تأکید دارند.» 

«جیم مک‌کنا»، استاد ورزش دانشگاه لیدز بکت، افزود: «این امر ضرورت دارد که اهداف فعالیت فیزیکی و تربیت بدنی بازبینی شوند. مثلأ یکی از کالج‌ها در حال حاضر از معلمان می‌خواهد شاگردان را در دوره‌های مداومی از فعالیت فیزیکی شدید درگیر کنند؛ همگی می‌دانیم که این کار می‌تواند در دراز مدت انگیزه‌ی دانش‌آموزان برای فعالیت فیزیکی را کاهش دهد.» 

متیو هوبز با تأکید بر اقداماتِ تحقیقات و عملیات فعلی گفت: «اهداف فعلیِ فعالیت‌های فیزیکی و تربیت بدنی باید بازبینی شوند؛ زیرا به‌وسیله‌ی شواهدِ کم‌کیفیت پایه‌گذاری شده‌اند و شامل اختلافاتی در شدت و مدت زمان فعالیت‌های فیزیکی هستند. همچنین زمان آن فرا رسیده که فراتر از تربیت‌بدنی حرکت کنیم و بحران عدم‌تحرک را حل کنیم. در حالی‌که نیاز به فعالیت فیزیکی اهمیت دارد، نباید به قیمتِ پرورش جوانانی با سوادِ فیزیکی باشیم.» 
 
نوشته: Leeds Beckett University
ترجمه: سحر الله‌وردی - مجله علمی ایلیاد
منبع: sciencedaily.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.