مصرف کالری باید مانند راز حفظ می‌شد.

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
مصرف کالری باید مانند راز حفظ می‌شد.
 
مجله علمی ایلیاد - گام‌هایتان را بشمارید، به باشگاه بروید، با دوچرخه سر کار بروید. اگر قبلاً سعی در کاهش وزن داشته‌اید، می‌دانید که راه رفتن حائز اهمیت است؛ اما با تمام تاکیدی که بر تمرین ورزشی جهت سوزاندن کالری می‌شود، کارشناسان می‌گویند که مسئله‌ی اصلی فراموش شده است؛ آنچه می‌خوریم. «اندى بلاتى»، متخصص تغذیه و موسس مرکز تغذیه‌ی سالم برای انسجام حرفه‌ای در گفتگو با وب سایت Business Insider اعلام کرد: «این افسانه طولانی می‌گوید که شما می‌توانید با ورزش کردن کالری بسوزانید.» 

اگرچه فعال بودن برای بهبود شرایط روحی و تندرستی اهمیت دارد، اما عموماً به کاهش سريع وزن منجر نمی‌شود. از سوی دیگر، شاید تغییر موفقیت‌آمیز رژیم غذایی‌تان به کاهش وزن کمک کند. تغییرات رژیمی در آغاز هر برنامه‌ی کاهش وزن از اهمیت خاصی برخوردار است. افرادی که روزانه ساعات بسیاری را به‌منظور کاهش وزن به ورزش کردن اختصاص می‌دهند، درصورت عدم آب شدن سحرآمیز چربی‌ها دچار یاس و ناامیدی می‌شوند. در عوض، باید به اعمال تغییرات تدریجی در رژیم‌غذایی توجه داشته باشید؛ مثل خوردن بیشتر سبزیجات و کنار گذاشتن کربوهيدرات خالص‌سازی شده. 

مرور جامع مطالعات در خصوص سه هزار فرد بزرگسال چاق که با رژیم‌غذایی کم کالری اقدام به کاهش وزن کرده بودند، نشان داد که آنان توانایی خوبی در این امر دارند؛ حتی پس از عادت کردن به برنامه‌ی غذایی جدید و انجام منظم ورزش. «فیلیپ استانفورث»، استاد علوم ورزشی در دانشگاه تگزاس و مدیر اجرایی موسسه‌ی تناسب اندام تگزاس خاطر نشان کرد: «یکی از دلایلی که بر نقش پُررنگ رژیم غذایی در کاهش وزن صحه می‌گذارد این است که ورزش بسیار کمتر از آن چیزی که فکر می‌کنند، کالری می‌سوزاند. 

این ادعا زمانی درست جلوه می‌کند که محتوای کالری بالای غذاهای فرآوری‌شده و فست فودهایی مثل همبرگر، سیب‌زمینی سرخ کرده و مخلوط شير و بستنی را در نظر بگیریم. بسیاری از فست فودها میتوانند تا هزاران کالری در بدن بیفزایند؛ یعنی بیشتر از آن چیزی که یک فرد بزرگسال در طول روز به آن نیاز دارد. این نکته را در نظر بگیرید که شما برای سوزاندن ۳،۵۰۰ کالری باید ۵۵ کیلومتر پیاده‌روی کنید. این مقدار بسیار زیادی است. اما نباید این برداشت نامناسب را کرد که ورزش بی اهمیت است. 

یکی دیگر از مطالعات بر روی هزار فرد بزرگسال نشان داد که در طولانی مدت، دادن برنامه‌ی کاهش وزن به افراد که در آن بر رژیم غذایی سالم و ورزش منظم تاکید شده، نقش موثری در کاهش وزن بیشتر در افراد داشت. طیف وسیعی از تحقیقات اخیر اعلام می‌دارد که ورزش هوازی می‌تواند همان داروی جادویی باشد که به دنبالش بوده‌ایم. ورزش‌های عرق‌آور نه تنها در بهبود وضعیت روحی انسان موثر هستند؛ بلکه می‌توانند موجب بهبود عملکرد حافظه نیز بشوند. شاید ورزش کلید اصلی کاهش وزن نباشد؛ ولی برای سلامت فیزیکی و روانی اهمیت دارد. این مقاله در Business Insider منتشر شده است.
نوشته: ارین برادوین
ترجمه: منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
منبع: sciencealert.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.