مشاهده‌ی مریخ‌نورد کنجکاوی بر فراز کوه شارپ

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
مشاهده‌ی مریخ‌نورد کنجکاوی بر فراز کوه شارپ
 
مجله علمی ایلیاد - قدرتمندترین دوربینی که تاکنون به دور سیاره‌ی دیگری چرخیده، مدارگرد تشخیصی مریخ ناسا در ماه ژوئن، با استفاده از دوربین تصویربرداری با وضوح بالا برای آزمایش علمی «HiRISE»، چشم‌اندازی از مریخ‌نورد کنجکاوی را ثبت کرده که در میان سنگ‌های قهوه‌ای مایل به زرد و شن تیره در کوه شارپ مریخ، قابل رویت است. 

وقتی این عکس گرفته شد، کنجکاوی در نیمه‌ی راه برای بررسی تپه‌های شن روان در پایین کوه شارپ و در راه مقصدی در بالای تپه که گروه مریخ‌نورد قصد دارد آن‌جا را بررسی کند، قرار داشت. این مریخ‌نورد که به اندازه‌ی خودرویی کوچک است آبی‌تر به نظر می‌رسد. مشاهدات رنگی HiRISE در طول‌موج قرمز، سبز-آبی و طول‌موج فروسرخ ثبت می‌شوند و با رنگ قرمز، سبز و آبی به نمایش گذاشته می‌شوند. این امر تفاوت‌های موجود در مواد سطح مریخ را نشان می‌دهد، اما رنگ طبیعی را آن‌گونه که به چشم انسان می‌رسد نشان نمی‌دهد.

این عکس در ۵ ژوئن سال ۲۰۱۷؛ یعنی دو ماه قبل از پنجمین سالگرد فرود کنجکاوی در نزدیکی کوه شارپ در ۶ آگوست سال ۲۰۱۷ گرفته شده است. دوربین HiRISE تقریبأ هر سه ماه از کنجکاوی عکس‌برداری کرده است تا ویژگی‌های پیرامون آن و تغییراتی مثل حرکت تپه‌های شنی یا اختلالات ایجاد شده در شیب‌های تند را نظارت کند. 
 
نوشته: SciNews
ترجمه: سحر الله‌وردی -مجله علمی ایلیاد
منبع: sci-news.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.