فواید حفظ و نگهداری پانداها

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
فواید حفظ و نگهداری پانداها
 
مجله علمی ایلیاد - براساس تحقیقات جدید، حفاظت از پانداها برای انواعی از گیاهان و حیوانات مفید است. تجزیه و تحلیل پروژه‌های احیای زیستگاه در چین نشان می‌دهد که تلاش‌ها در راستای حفاظت از پانداها، فواید اکولوژیکی کثیری را به ارمغان می‌آورد که از جمله آنها می‌توان به افزایش تنوع زیستی اشاره کرد. حفاظت از پانداها می‌تواند مانعی در برابر اثرات منفی گرمایش جهانی باشد.

«جيانگو جک ليو»، مدیر مرکز پایداری و تلفیق سیستم‌ها در دانشگاه ایالت میشیگان طی مصاحبه‌ای خبری گفت: «برخی مواقع پیامدهای ناخواسته می‌توانند خوشحال‌کننده باشند و ما را در جهت برقراری پایداری کمک کنند. پانداها ما را به مسیرهای بهتری به‌منظور پشتیبانی از طبیعت، سلامت انسان‌ها و سیاره هدایت می‌کنند.» به دلیل رژیم غذایی محدود و سوخت و ساز آهسته‌ی پاندا، این گونه به وسعت جنگلی زیادی برای بقا نیاز دارد. اکثر اقدامات حفاظت از پانداها در کشور چین شامل احیا و حفاظت از جنگل‌ها نیز می‌شود. جنگل‌های بزرگتر منافعی را برای طیفی از گونه‌ها به همراه دارند.

«آندرس وینا»، محقق CSIS گفت: «کارهای زیادی در رابطه با پانداها انجام می‌گیرد؛ ولی ما می‌خواستیم درباره‌ی سایر گونه‌های حیوانی و گیاهی جویا شویم. این مناطق حفاظت شده طبیعی چه نقشی در تنوع زیستی و کندسازی روند نشر کربن ایفا می‌کنند؟» براساس داده‌های ماهواره‌ای، حفاظت جنگلی و گسترش حفاظت‌گاه‌های جنگلی باعث افزایش جذب گاز کربن دی‌اکسید می‌شود. اما تمامی تلاش‌های حفاظت جنگلی به یک اندازه موثر واقع نمی‌شوند. مقاله‌ی جدید منتشر شده در هفته‌ی جاری در مجله‌ِی Ecosphere نشان داد که گیاهان مخروطی کاشته شده در حین برخی پروژه‌های بازیابی بسیار نزدیک به هم بودند. گیاهان متراکم به میزان بالایی جلوی نور را می‌گرفتند و مانع رشد محصولات بامبو می‌شدند.
 
وینا معتقد است که محافظان مناطق جنگلی باید در پروژه‌های بازیابی آتی به کاشت انواع کثیری از گونه‌های درخت بومی بپردازند و فضای زیادی ما بین درختان بگذارند. وینا در پایان اظهار داشت: «ما فعالیت‌هایی را می بینیم که در مسیر درستی گام برداشته‌اند و اثرات مثبت آن برای طبیعت و انسان‌ها مشهود است. حالا وقت آن فرا رسیده تا به چنین فعالیت‌هایی ادامه دهیم و از منافع بیشتر آنها بهره‌مند شویم.»
 
نوشته: بروکس های
ترجمه: منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
منبع: upi.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.