ساخت نانوخوشه‌ی الماسی‌شکل از جنس نقره

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
ساخت نانوخوشه‌ی الماسی‌شکل از جنس نقره
 
مجله علمی ایلیاد - نانوخوشه‌های طلایی که با لایه‌ای از مولکول تیولی تثبیت شده‌اند، چندین دهه است که شناخته شده‌اند. اما تنها طی چند سال اخیر است که نانوخوشه‌های نقره، توجه گروه‌های پژوهشی را به خود جلب کرده است. گروهی از پژوهشگران بین‌المللی، دو نانوخوشه‌ی الماسی‌شکل، متشکل از ۱۳۶ و ۳۷۴ اتم نقره را ترکیب کرده و نتیجه‌ی آن‌را بررسی کردند.

نقره ماده‌ی مطلوبی برای سنتز خوشه‌ای است؛ زیرا ارزشی کمتر از طلا دارد و ویژگی‌های بصری آن برای این مصارف قابل کنترل‌تر از طلاست. اخیراً در مجله‌ی Nature Communications گزارش شده: «ترکیب شیمیایی و ساختارهای دو سری از نانوذرات بزرگ تیولی، حاوی ۱۳۶ و ۳۷۴ اتم نقره، یعنی بیش از ۳ نانومتر قطر هسته است. طبق گفته نویسندگان این مقاله، این دسته‌های نانومتری الماس مانند، شامل یک هسته ۲ تا ۳ نانومتری و یک لایه‌ی محافظ اتم‌های نقره و مولکول‌های تیول بنیانی است.

نافنگ ژانگ، همکار نویسنده و استاد دانشگاه خیامن چین، می‌گوید: «بزرگترین اندازه‌ی اتمی نانوخوشه‌های نقره که تاکنون شناخته شده به عنوان بهترین نمونه برای درک چگونگی رشد نانو ذرات نقره بکار می‌رود.» ساختار درونی هسته‌ی فلزی، ترکیبی از کریستال‌های کوچک نقره است که برای تشکیل ساختار الماس متقارن پنج‌گوشه به هم متصل شده‌اند.

پروفسور هانو هاکین همکار نویسنده و استاد دانشگاه جیواسکیلا فنلاند افزود: «از دید علمی، این خوشه‌های جدید بسیار جذاب‌اند. در حال حاضر این دسته‌ها به اندازه‌ای بزرگ هستند که با فلز نقره شباهت‌هایی دارند، در عین حال به قدری کوچک است که بتوانیم جزییات ساختار الکترونیکی آن را بررسی کنیم.»
 
نوشته: هوان یانگ
ترجمه: مجله علمی ایلیاد
منبع: sci-news.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.