هکرها صدای شما را می‌شنوند، حتی اگر کامپیوتر شما میکروفون نداشته باشد!

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • کار شیفت شب می‌تواند مانع بهبود آسیب‌های دی‌ان‌ای می‌شود.
  گامی به سمت تولید سوخت هیدروژنی با بازده‌ی کوانتومی بیش از ۱۰۰ درصد
  کمین سیاهچاله‌های هیولا در لبه‌ی کهکشان‌های مارپیچی
  دانشمندان موفق به یافتن راهی برای خودکشی سلول‌های سرطانی شدند.
  میگوی مانتیس از هواپیما قوی‌تر است.
  اخترشناسان دور‌ترین کهکشان مارپیچی را کشف کردند.
  تردید در تاثیر مولتی‌ویتامین‌ها بر بهبود سلامت قلب در مردها
  بررسی تشعشعات محیطی؛ وای‌فای، موبایل و موز!
  تعیین قدمت آثار هنری غارهای کارائیب، با روشی پیشرفته
  رابطه‌ی سفید شدن موی سر آقایان با انسداد رگ‌ها
  نگاه رصدخانه‌‌ی هرشل به منطقه‌‌ی بی‌‌نظم ستاره‌زایی‌‌
  یازده چیزی که از نظر مردم برای سلامتی خیلی مضر هستند.
  ماموت‌های پشمالوی مذکر بیشتر در دام‌های طبیعی گیر افتاده‌اند!
  زمان آغاز تغییرات عظیم انسانی بر روی زمین
  نکات ضروری در پیشگیری از سرطان روده‌ی بزرگ
  رصد خوشه‌ی عظیم کهکشانی Abel1300
  ابزاری برای مطالعه‌ی آب‌فشان‌های انسلادوس

  هکرها صدای شما را می‌شنوند، حتی اگر کامپیوتر شما میکروفون نداشته باشد!

  مجله علمی ایلیاد - محققین دانشگاه بن‌گوریون نشان دادند بدافزارهای رایانه‌ای می‌تواند کامپیوتر را به دستگاه‌های استراق سمع همیشگی تبدیل کنند! در مقاله‌ای جدید با عنوان تبدیل اسپیکر به میکروفون برای سرگرمی و سوء استفاده، محققین شرح داده‌اند که چگونه اکثر کامپیوترها و لپ‌تاپ‌ها در معرض این‌گونه حملات هستند. با واکاوی این بدافزار که می‌تواند مخفیانه هدفون را تبدیل به میکروفون کند، مشخص شده که با استفاده از تکنولوژی‌های معمولی جا برای سوء استفاده‌ی فراوانی وجود دارد.

  پروفسور یووال الوویچی، رئیس مرکز تحقیقات امنیت سایبری و عضو دپارتمان مهندسی سیستم‌های اطلاعاتی می‌گوید: «این حقیقت که هدفون‌ها و اسپیکرها به صورت فیزیکی مانند میکروفون ساخته شده‌اند، گویای این واقعیت است که قسمت صوتی کامپیوتر را می‌توان طوری برنامه‌ریزی کرد که از خروجی، تبدیل به ورودی شود و آسیب‌پذیری بالایی جهت سوء استفاده‌ی هکرها داشته باشد.» 

  به گفته‌ی موردچای گوری، مسئول تیم تحقیقاتی و رئیس تحقیق و توسعه‌ی مرکز تحقیقات امنیت سایبری، دلیل اینکه مارک زاکربرگ رئیس فیسبوک روی وب‌کم و میکروفون لپ‌تاپ خود را چسب می‌زند دقیقاً همین موضوع است. شما ممکن است روی میکروفون دستگاهتان چسب بزنید ولی زدن چسب روی هدفون و اسپیکرها غیرمعمول است.

  روی هر دستگاه کامپیوتر به طور معمول چندین پورت صوتی قرار دارد. هر پورت را می‌توان برای خروجی گرفتن و وارد کردن کابل یک دستگاه صوتی استفاده کرد. تراشه‌ صوتی روی مادربوردهای جدید و روی کارت‌های صدا دارای گزینه‌ای جهت تغییر عملکرد توسط یک نرم‌افزار هستند که به این کار بازآرایی یا بازتعریف ژورت می‌گویند. 

  بدافزار ساخته شده می‌تواند پورت هدفون را از پورت خروجی بودن به پورت میکروفون تغییر دهد و باعث شود که هدفون وصل شده به کامپیوتر عملکرد میکروفون را داشته باشد و بدین ترتیب کامپیوتر به دستگاه استراق سمع تبدیل شود. این کار در صورتی که میکروفون نیز به کامپیوتر وصل نباشد قابل اجرا است.

  محققین دانشگاه بن‌گوریون سناریوهای چندین حمله را بررسی کردند تا کیفیت سیگنال تولید شده با این کار را دریابند. دکتر یوسف سولویچ محقق مرکز تحقیقات امنیت سایبری می‌گوید: «ما نشان دادیم که صوت وارد شده به هدفون‌های دستکاری شده تا چندین متر دورتر نیز قابل فهم است.»

  نرم‌افزاری  وجود دارد که به کاربر اطلاع می‌دهند که میکروفون در حال استفاده است. همچنین در مکان‌های صنعتی می‌توان سیاست عدم استفاده از همه‌ی انواع پورت‌ها را به کار بست. یا می‌توان از نرم‌افزارهای ضدویروس و ضدنفوذ استفاده کرد که حمله‌ی بدافزار مخرب و تبدیل اسپیکر به میکروفون تشخیص داده شود و بدافزار را مسدود کند.
   
  نوشته: Science Daily
  ترجمه: مجله علمی ایلیاد
  منبع: sciencedaily.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.