دوچرخه سریع‌تر است یا اتومبیل؟

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
دوچرخه سریع‌تر است یا اتومبیل؟
مجله علمی ایلیاد - تا سال ۱۹۹۵ میلادی، رکورد سریع‌ترین دوچرخه‌سواری دنیا متعلق به برنده‌ی مسابقات سه‌گانه در آمریکا بود. او موفق شده بود با سرعت ۲۴۵ کیلومتر بر ساعت رکاب بزند! اما در روز ۳ اکتبر ۱۹۹۵، فِرِد رامپلبرگ آلمانی با ثبت رکورد ۲۶۹ کیلومتر بر ساعت، صاحب این رکورد شد که تاکنون فردی موفق به شکستن این رکورد نشده است. جالب‌تر اینکه رامپلبرگ در زمان ثبت این رکورد ۵۰ سال سن داشت. او در حال حاضر نیز پیرترین دوچرخه سوار دنیاست.
 
داستان ساخت دوچرخه به صدها سال پیش باز می‌گردد، لئوناردو داوینچی تصاویر نامفهومی طراحی کرده است که شبیه به دوچرخه است، ولی سیوراس فرانسوی اولین دوچرخه به شکل کنونی را در سال ۱۶۹۰ میلادی ساخت که بیشتر به یک اسب چوبی شبیه بود. دوچرخه سیوراس پدال نداشت. پدال در سال ۱۸۴۰ میلادی توسط کیرکپاتریک ماکمیلیان اسکاتلندی به دوچرخه اضافه شد و به این خاطر او را مخترع واقعی دوچرخه می‌دانند.

در دوچرخه‌های قدیمی که یکی از چرخ‌ها،  خیلی بزرگ‌تر از چرخ دیگر بود، با هر بار پدال زدن، چرخ بزرگ یک بار می‌چرخید و برای به حرکت درآمدن دوچرخه نیاز به پدال زدن‌های پیاپی بود. با اختراع چرخ دنده، دوچرخه‌ها توانستند به سرعتِ ماشین‌ها نزدیک شوند. حدود یک میلیارد دوچرخه، یعنی چیزی حدود دو برابر وسایل نقلیه موتوری، در جهان وجود دارد. ۴۰۰ میلیون دوچرخه فقط در چین وجود دارد و سالانه ۵۰ میلیون دوچرخه‌ی جدید در جهان تولید می‌شود.
 
نوشته: Did You Know
ترجمه: مجله علمی ایلیاد
منبع: didyouknow.org
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.