مانیتور‌هایی که اطلاعات را بر روی پوست انسان نمایش می‌دهند

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
مانیتور‌هایی که اطلاعات را بر روی پوست انسان نمایش می‌دهند
 
مجله علمی ایلیاد - گروه تحقیقاتی پروفسور تاکائو سومیا در دانشکده تحصیلات تکمیلی مهندسی توکیو، پوست الکترونیکی انعطاف‌پذیری ساخته‌اند که می‌تواند مانند یک صفحه‌ی نمایش LED از جنس مواد آلی، اطلاعاتی را بر روی بدن انسان به نمایش در آورد. یکی از اهدف محققان در سراسر دنیا، ترکیب قطعات الکترونیکی با بدن انسان جهت کاربردهای پزشکی است. پوشیدنی‌های الکترونیکی باید نازک و قابل انعطاف باشند تا زمانی‌که استفاده می‌شوند، تماس و فشار کمتری به بدن وارد شود.

با این حال؛ تاکنون اغلب وسائل، با شیشه‌هایی با ضخامت میلی‌متری و یا لایه‌های پلاستیکی با قابلیت انعطاف‌پذیری محدود، مورد استفاده بوده‌اند. در حالی ‌که قطعات نازک آلی قابل‌انعطاف در مقیاس میکرومتر، در مجاورت هوا به اندازه‌ی کافی مقاوم نبوده‌اند. پروفسور سومیا و همکارانش لایه‌ای محافظ با کیفیت بالا و ضخامت کمتر از ۲ میکرومتر ساخته‌اند که تولید صفحات نمایشگر الکترونیکی پوشیدنیِ بسیار نازک و انعطاف‌پذیر با عملکرد بالا را امکا‌ن‌پذیر می‌کنند.

دانشمندان، ماده‌ی محافظی پیدا کردند که از روی هم قرارگرفتن متناوب لایه‌هایی از مواد معدنی مثل سیلیکون‌اکسی‌نیتریت و مواد آلی مثل پاریلن، ایجاد شده است. آن‌ها توانستند تا الکترودهای شفاف از جنس اکسید‌قلع‌ایندیم را به بستر بسیار نازکی متصل کنند، بدون آنکه به آن آسیبی برسانند و امکان ساختن نمایشگرِ پوست الکترونیکی را فراهم کردند. این تیم با استفاده از لایه‌ی جدید محافظ و الکترودهای اکسید‌قلع‌ایندیم، صفحات نمایشگر پلیمری (PLED) و فوتودیتکتورهای آلی (OPD) را به وجود آوردند. این تولیدات برای چسبیدن به پوست بدن به اندازه‌ی کافی نازک بوده و برای تغییر شکل دادن و تا شدن در برابر حرکات بدن، انعطاف‌پذیری لازم را داشته‌اند.

پروفسور سومیا می‌گوید: «ضخامت کلی این وسیله با در نظر گرفتن بستر و لایه‌ی کپسوله‌سازی آن، تنها ۳ میکرومتر است که ۱۰ برابر از لایه اپیدرمال پوست انسان نازک‌تر است و ما با ترکیب کردن PLED‌های سبز و  قرمز  با OPD‌ها، به هدفمان رسیدیم. این وسیله با اتصال و قرارگرفتن بر روی پوست، به صورت نامحسوس میزان اکسیژن خون را اندازه‌گیری می‌کند.» صفحات  دیجیتالی هفت‌سگمنتی و شاخص‌های رنگی که بروی پوست می‌نشینند، می‌توانند اطلاعات را مستقیماً بروی بدن نمایش دهند. نتایج این تحقیق در روز ۱۵ آوریل ۲۰۱۶ و در مجله‌ی Science Advances به صورت آنلاین منتشر شد.
 
نوشته: تومویاکی یوکوتا
ترجمه: مجله علمی ایلیاد
منبع: sci-news.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.