ساخت الیافی هوشمند برای ترمیم بافت‌های بدن انسان

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • آلودگی کشتی‌های اقیانوس‌پیما، طوفان به‌پا می‌کنند!
  دانشمندان اولین تماس ویدیویی با رمزگذاری کوانتومی را تولید کردند.
  نگاهی به کهکشان NGC1964 با تلسکوپ MPG/ESO
  انتظار دانشمندان از فرگشت قورباغه‌ها چیز دیگری بود!
  مغز افراد دوزبانه سرعت بیشتری در محاسبات ریاضی دارد.
  سلول‌های زنده می‌توانند ساعت‌های درونی خودشان را داشته باشند.
  تأثیر عجیب نور فرابنفش بر یخ در فضا
  آسیب شدید به سر، خطر ابتلا به زوال عقل را بالا می‌برد.
  ساخت نوعی آلومینیوم کریستالیِ فوق‌العاده سبک
  هابل، نتیجه‌ی برخورد کهکشانی را رصد کرده است.
  ساز زدن معلولین با مغز میسر شد!
  بزرگترین دایناسور را بشناسید.
  تلاش دانشمندان در تولید واحدهای سلولی جانوری
  نوعی باکتری‌، اثربخشیِ داروی شیمی‌درمانی را کاهش می‌دهد.
  تاخیر دوباره در پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب؛ تا سال ۲۰۱۹ صبر کنید.
  سرانجام هویت فسیل اسرارآمیز تایید شد.
  دستگاه مترجمی که صحبت‌های شما را به شکل زنده ترجمه می‌کند!

  ساخت الیافی هوشمند برای ترمیم بافت‌های بدن انسان

   
  مجله علمی ایلیاد - محققین امیدوارند بتوانند با این روش مفاصل فرسوده‌ی انسان را جایگزین کنند. اولین بار است که محققین الیاف هوشمندی ساخته‌اند که مانند یکی از بافت‌های ویژه‌ی بدن انسان به‌نام «پریوستیوم» رفتار می‌کند. امیدواری وجود دارد که این الیاف بتواند برای ساخت مواد پوششی مستحکم‌کننده استفاده شود و منجر به این شود که بتوان مفاصل انسان را در آینده ترمیم و یا تعویض کرد. پریوستیوم پرده‌ای است که روی همه‌ی استخوان‌های ما به‌جز مفاصل، کشیده شده است و مشخصات جالب و خاصی دارد.

  طبق گفته‌ی گروه دانشگاه ولز جنوبی استرالیا (UNSW)، پریوستیوم ماده‌‌ای ذاتاً هوشمند است که باعث می‌شود استخوان‌ها در برابر فشارهای زیاد استحکام بیشتری داشته باشند. گروه محققین با استفاده از سیستم تصویربرداری سه بعدی توانستند ساختار بافت پریوستیوم را مشخص کنند و عناصر کلیدی آن‌را تشخیص دهند و الیاف هوشمند جدید را از روی آن بسازند.

  «نوت تات»، مسئول گروه تحقیقاتی می‌گوید: «پس از این مرحله ما با استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری بررسی کردیم که آیا الیاف تولید شده خصوصیات بافت اصلی را دارد یا خیر؟» گروه تحقیقاتی الیاف را با ترکیبی از کولاژن و الاستین که هر دو پروتئین‌های مهم بافت‌های زنده هستند، ساخته‌اند. نوت تات می‌گوید: «در این راه مشکلاتی نیز وجود داشته است. اینکه کولاژن و الاستین برای استفاده به‌صورت الیاف بسیار کوچک هستند و به همین خاطر ما از مواد کشسان خاصی به‌جای الاستین و از ابریشم به جای کولاژن استفاده کرده‌ایم. نتیجه، ماده‌ای شد که خصوصیات تنش-کرنشی شبیه پریوستیوم را دارا است.»

  گروه محققین می‌گویند که فرآیند مورد استفاده شامل شبیه‌سازی کامپیوتری و افزایش مقیاس عناصر اصلی را می‌توان برای ساخت مواد متفاوت دیگری نیز به کار برد. تات می‌گوید: «ما نشان دادیم که می‌توان از این روش برای آزمایش الیاف دیگر و ساخت مواد دیگری نیز استفاده کرد. به‌عنوان مثال سازندگان تایر خودروها می‌گویند که می‌توان از الیاف تیتانیومی برای ساخت تایرهای نازک‌تر و محکم‌تر استفاده کرد.»

  یکی از کاربردهای زیستی این روش که محققین روی آن کار می‌کنند، چیزی است که یکی از محققین به‌نام «جوانا» درباره‌ی آن می‌گوید: «هدف طولانی مدت ما ساختن آزمایشگاهی بافتی است که بتواند مشخصات مکانیکی و ساختاری پریوستیوم را داشته باشد و بتوانیم مفاصل آسیب‌دیده را تعمیر و یا جایگزین کنیم.» اگرچه این موضوعات ممکن است تا آینده‌ی دوری محقق نشود؛ ولی این الیاف هوشمندِ جدید نوید‌دهنده‌ هستند و ما هم منتظریم ببینیم گروه تحقیقاتی در مرحله‌ی بعدی به چه نتایجی می‌رسد.
   
  نوشته: جاسینتا بولر
  ترجمه: مجله علمی ایلیاد
  منبع: sciencealert.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.