مدیریت داده‌های عظیم در اَبَررایانه‌ها

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
مدیریت داده‌های عظیم در اَبَررایانه‌ها
 
مجله علمی ایلیاد - محققان در دانشگاه UC3M مادرید به دنبال راهی جدید برای مدیریت داده‌ها در اَبَررایانه‌های آینده هستند. در دهه‌های اخیر، بسیاری از یافته‌های علمی به تجزیه و تحلیل حجم بزرگی از اطلاعات که از طریق شبیه‌سازی محاسباتی بر روی ابررایانه‌ها انجام می‌شود، وابسته بوده است. از این نوع داده‌ها، برای مطالعه‌ی مدل‌های آب و هوا، توسعه‌ و ساخت مواد جدید، تحقیق در مورد منشاء جهان، مطالعه‌ی ژنوم انسان و برنامه‌های جدید در مهندسی زیستی استفاده می‌شود.
 
از آنجایی‌که اطلاعات زیادی جمع‌آوری و ذخیره شده‌اند، مدیریت اطلاعاتِ فنی با این مشکل مواجه است که نرم‌افزاری که آخرین نسل ابررایانه‌ها را مدیریت می‌کند، برای مدیریت این حجم از داده طراحی نشده است. پروفسور فلورین اسالا، از گروه ARCOS بخش کامپیوتر دانشگاه UC3M مادرید می‌گوید: «امروزه این برنامه‌ها به‌دلیل افزایش سریع اطلاعات که در نتیجه‌ی ابزارهای بهتر و رشد همزمان سنسورها و اتصال بیشتر دستگاه‌ها بدست می‌آید با مسائلی چون کارایی و مقیاس‌پذیری مواجه است. ضروریست که زیرساخت‌های محاسباتی و نرم‌افزار مدیریت که برپایه‌ی پردازش اطلاعات هستند، به‌روزرسانی و طراحی مجدد شوند.
 
هدف پروژه‌ی کلاریس، افزایش کارایی، مقیاس‌پذیری، برنامه‌ریزی و توانایی مدیریت اطلاعات برنامه‌های فنی جهت حمایت از طراحی ابررایانه‌های نسل بعد است. طی سال‌های گذشته، نرم‌افزارهای مدیریت اطلاعات توسعه‌ی چندانی نداشته‌اند. به‌خاطر عدم هماهنگی و تناسب بین نرم‌افزار و حجم اطلاعات موجود، مانعی جهت افزایش کارایی ابررایانه‌ها موجود، وجود دارد. پروفسور اسالا می‌گوید: «ما موفق به یافتن راه‌حل‌هایی برای این مشکل از طریق طراحی مکانیسم‌های جدید برای ارتباط مدیریت اطلاعات لایه‌های مختلف شده‌ایم.»
 
نوشته: UC3M
ترجمه: مجله علمی ایلیاد
منبع: phys.org
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.