کشف بناهای عجیب باستانی در جنگل آمازون

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
کشف بناهای عجیب باستانی در جنگل آمازون

مجله علمی ایلیاد - دانشمندان، سیستم رازآلودی از بناهای باستانی در آمازون را کشف کرده‌اند که تا کنون درون جنگل‌های بارانی آمازون مخفی بوده است. این یافته‌ها می‌تواند اطلاعات جدیدی در مورد زندگی قبایل باستانی که در این مکان‌ها زندگی می‌کرده‌اند، در اختیار دانشمندان قرار دهد. حفاری‌ها شواهدی درباره‌ی چگونگی کشاورزی توسط انسان‌های اولیه، همچنین وجود سوپرمارکت‌های ماقبل تاریخ را نشان می‌دهد.

این بناهای ۲،۰۰۰ ساله شامل مجموعه‌ای از ۴۵۰ گودال در ایالت آکره در غرب برزیل است که در نتیجه‌ی از بین رفتن جنگل‌های این منطقه رؤیت شده است. ساختارهای یافت شده، دارای مساحتی در حدود ۱۳،۰۰۰ کیلومتر مربع است که باستان‌شناسان هنوز درباره‌ی کاربرد این بناها شک دارند. به نظر می‌رسد این بناها به دلایل دفاعی ساخته شده است. برخی از دانشمندان اعتقاد دارند که از این بناها برای مقاصد مذهبی استفاده می‌شده است.

فارغ از این‌که انسان‌های اولیه چه استفاده‌ای از این بناها می‌کرده‌اند، شواهدی درباره‌ی کاربرد این بناها برای ساکنین بعدی آمازون قبل از ساکن شدن مردم اروپایی در این منطقه وجود دارد. این شواهد نظریه‌ی این‌که جنگل‌های بارانی این منطقه تا کنون دست نخورده باقی مانده‌اند را به چالش می‌کشد.

جنیفر واتلینگ، محقق موزه‌ی گیاه‌شناسی و باستان‌شناسی از دانشگاه سائوپائولو می‌گوید: «این حقیقت که این مناطق فقط در قرن‌های اخیر زیر جنگل‌های بارانی مخفی بوده است، نظریه‌ی این‌که جنگل‌های آمازون اکوسیستم‌های بکر هستند را به چالش می‌کشد. برنامه‌ی بعدی ما این است که بفهمیم در زمان ساختن این مجموعه گودال‌ها، طبیعت این منطقه چگونه بوده و این طبیعت چه تأثیری در ساخت این بناها داشته است.»

گروه خانم واتلینگ، نمونه‌هایی از خاک را از این گودال‌ها برداشته و فسیل‌های میکروسکوپی گیاهان درون آن‌ها را که از سیلیس و زغال چوب ساخته شده است، آنالیز کرده‌اند. این کار به دانشمندان کمک کرده است تا تاریخچه‌ی ۶،۰۰۰ ساله‌ی آتش و گیاهان را در اطراف دو عدد از گودال‌ها، آشکار کنند. به نظر می‌رسد مردمی که در این منطقه زندگی می‌کرده‌اند، بیشتر گیاهانی پرورش میداده‌اند که برای غذا یا اهداف دیگری مانند روغن مفید بوده است تا بدین طریق لوازم سوپرمارکت ماقبل تاریخ خود را تهیه نمایند. گوناگونی زیستی جنگل‌های باقی مانده در ایالت آکره می‌تواند نتیجه‌ی مستقیم همین فعالیت‌های انسان‌های گذشته باشد.

واتلینگ می‌گوید: «با وجود تعداد زیاد و تمرکز زیاد گودال‌های کشف شده در این منطقه، ما می‌توانیم با اطمینان بگوییم که جنگل‌های ایالت آکره هیچ وقت به اندازه‌ی سال‌های اخیر پرپشت و گسترده نبوده‌اند. شواهد ما در زمینه‌ی این‌که جنگل‌های آمازون توسط انسان‌های بومی قبل از مهاجرت اروپایی‌ها به این مناطق مدیریت شده است، نباید به‌عنوان توجیهی برای استفاده‌های مخرب و ناپایدار کننده از زمین استفاده شود. در عوض باید از این تجربه برای پیدا کردن روش‌هایی که از تخریب جنگل‌ها جلوگیری می‌کند، استفاده کرد. همچنین از تجارب مردم بومی در استفاده‌ی مفید از طبیعت نیز می‌توان استفاده کافی را داشت.»

متن اصلی مقاله‌ی حاضر در کنفرانس آکادمی ملی علوم آمریکا ارائه شده است.
 
نوشته: Cosmos Magazine
ترجمه: مجله علمی ایلیاد
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.