کند کردن رشد تومورهای سرطانی با استفاده از ساعت بیولوژیکى سلول‌ها

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
کند کردن رشد تومورهای سرطانی با استفاده از ساعت بیولوژیکى سلول‌ها
 
مجله علمی ایلیاد - دانشمندان با هدف پیشگیری از رشد تومورهای سرطانی، ساعت بیولوژیکى داخل سلول‌ها را مورد هدف قرار داده‌اند. محققان در دانشگاه مک گیل مونترال، روشی برای تنظیم ساعت شبانه‌روزی در سلول‌های سرطانی پیدا کرده‌اند که رشد تومور را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

محققان این دانشگاه کانادایی دریافته‌اند که مورد هدف قرار دادن ساعت بیولوژیکى درون سلول‌های سرطانی می‌تواند بر رشد آن‌ها تاثیر بگذارد. اکثر سلول‌های بدن انسان دارای ساعت درونی هستند که ریتمی را برای فعالیت‌های اندام‌های وابسته به زمان روز تنظیم می‌کنند. با این حال، این ساعت درونی در سلول‌های سرطانی اصلا عمل نمی‌کند یا به تعبیری، سوء عملکرد از خود نشان می‌دهد.

نيکولاس سرماکيان، استاد دپارتمان روان‌پزشکی در دانشگاه مک گیل مونترال خاطر نشان کرد: «برخی نشانه‌ها حاکی از آن است که سوء عملکرد این ساعت در تسریع رشد تومور نقش دارد. به پاس استفاده از شیوه‌ی درمانی شیمیایی یا حرارتی، ما به موفقیت‌هایی در زمینه‌ی تعمیر ساعت این سلول‌ها و بازگرداندن آن به عملکرد طبیعی دست یافتیم. در این شرایط، رشد تومور تقریباً تا پنجاه درصد کاهش می‌یابد.» 

محققان، ساعت‌های درونی دو نوع سلول سرطانی را در موش‌ها تنظیم کردند تا آن‌ها را وادار به عملکرد صحیح نمایند. تنظیمات اعمال شده در سلول‌های سرطانی کلون و پوست به کُند شدن رشد تومور سرطانی ختم گردید؛ پس از گذشت یک هفته، تومور به میزان دو سوم کوچکتر از تومور کنترل نشده بود.

سرماکيان بیان کرد: «فعال‌سازی ساعت بیولوژیکى در تومورها می‌تواند به روش ابتکارآمیزی در کُند کردن رشد تومور مبدل شود. این راهکار زمان بیشتری در اختیار افراد قرار می‌دهد تا از الگوهای درمانی متداول‌تری از قبیل جراحی یا شیمی درمانی استفاده کنند.»
 
نوشته: امی والاس
ترجمه: مجله علمی ایلیاد
منبع: upi.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.