ربات‌هایی با قدم‌های سریع

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
ربات‌هایی با قدم‌های سریع
 
مجله علمی ایلیاد - مهندسان رباتیک اغلب از طبیعت الهام می‌گیرند. ولی پای الهام گرفته شده از طبیعت، نقیصه‌ای برای سرعت حداکثری در ربات‌های شش پا است. محققان در دانشگاه لوزان و موسسه‌ی فناوری فدرال سوئیس می‌خواهند راه سریع‌تری را برای حرکت ربات‌شان پیدا کنند. 

بیشتر حشرات از شیوه‌ی حرکتی سه پایی برای گام‌برداری استفاده می‌کنند و همواره سه پای دیگرشان در تماس با زمین قرار دارد. محققان با استفاده از گونه‌ای مگس به نام دروسوفيلا به ساخت شبیه‌سازی‌های کامپیوتری پرداختند تا روش‌های حرکتی مختلف را بیازمایند. الگوریتم شبه‌تکاملی در پروسه‌ی شبیه‌سازی به کار گرفته شد؛ این الگوریتم برای ایجاد الگوهای حرکتی و بررسی عملکرد بهینه، طراحی شده بود. 

این نمونه نشان داد که حرکت سه‌پایی، تاثیرگذارترین «نوع حرکتی» برای حشره‌ای است که از دیوار بالا می‌رود. با این وجود، این حرکت به پدهای چسبنده‌ای در قسمت پاها نیاز دارد که ربات فاقد آن است. الگوریتم برای حرکت اصلی بر روی سطح افقی بدون قسمت‌های چسبنده، نوعی حرکت دوپايى عرضه کرد که از سرعت و بازده‌ زیادی برخوردار بود، چرا که تنها دو پا بر روی کف قرار می‌گرفت. 

هنگامی که دانشمندان دو ربات شش‌پا را در یک مسابقه‌ای آزمایش کردند، رباتِ دارای گام دوپایی، پیروز مسابقه شد. علاوه بر این، محققان شیوه‌ی حرکت مگس‌هایی را مورد بررسی قرار دادند که دارای قسمتی برای بی اثر ساختن پدهای چسبنده‌شان بودند. مگس‌هایی که در روی پاهای خود این قسمت‌های پوتین مانند را داشتند، شیوه حرکتی دو پایی را اتخاذ کردند.

رابين تاندياکال از پژوهشگران این مطالعه می‌گوید: «این نتیجه نشان می‌دهد که بر خلاف بیشتر ربات‌ها، حیوانات می‌توانند برای پیدا کردن شیوه‌های حرکتی جدید، خود را تحت شرایط جدید وفق دهند. رابطه‌ی مستقیمی میان رباتیک و زیست‌شناسی وجود دارد؛ بسیاری از طراحی‌کنندگان ربات از طبیعت الهام می‌گیرند و زیست‌شناسان می‌توانند از ربات‌ها، برای درک بهتر رفتار گونه‌های جانوران استفاده نمایند.

محققان یافته‌های خود را در نشریه Nature Communications منتشر کردند.
 
نوشته: بروکس های
ترجمه: مجله علمی ایلیاد
منبع: upi.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.