«حق فراموش شدن» در موتورهای جستجو

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
«حق فراموش شدن» در موتورهای جستجو
 
مجله علمی ایلیاد - دادگاه عالی ژاپن با تقاضای مردی که درخواست حذف نامش از نتایج جستجوی گوگل در مورد سوابق دستگیریش به اتهام سوء استفاده جنسی را داشت، رد کرد. «حق فراموش شدن در جستجوهای اینترنتی» قانونی است که در صورت اجرا می تواند حق آزادی بیان را نقض کند.

بنا به گفته‌ی رسانه‌های ژاپنی، این اولین تصمیم دادگاه عالی کشور در خصوص حق فراموشی مربوط به جستجوهای اینترنتی است. این دادگاه می‌گوید: «حذف این گونه اتهام‌ها، تنها زمانی مجاز است که ارزش حفاظت از حریم خصوصی متهم، مهم‌تر انتشار این اطلاعات باشد.»

سال گذشته دادگاه منطقه‌ی سایتاما در شمال توکیو دستوری مبنی بر حذف نتایج جستجوی گوگل درباره‌ی مردی که متهم به تجاوز به کودکان و فیلم‌های مستهجن بود را صادر کرده بود؛ ولی چند ماه بعد، دادگاه عالی توکیو رأی دادگاه اولیه را لغو کرد. 

دادگاه عالی این حکم را در شرایطی صادر کرده که «حق فراموشی» در سال ۲۰۱۶ در قانون محتوای اینترنتی اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته شده است. 

دادگاه ژاپنی می‌گوید: «شرایط حذف یک نام از نتایج موتورهای جستجو به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله میزان آسیب به حریم خصوصی وی و جایگاه اجتماعی فرد درخواست دهنده»

وکیل این متهم، رأی دادگاه را ناامید کننده خوانده و می‌گوید: «حصول اطمینان از یک جرم، با داشتن نام فردی که اقدام به جرم کرده و سال‌های زیادی از آن گذشته متفاوت است.»
 
نوشته: phys
ترجمه: مجله علمی ایلیاد
منبع: phys.org
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.