آیا ما در یک هولوگرام غول‌آسا زندگی می‌کنیم؟

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • همتاسازی هزاران ژن در واکنشی منحصربه‌فرد
  سیاه‌چاله‌های غول‌پیکر کهکشان‌ها چه می‌خورند؟
  پرواز نخستین هواپیمای مسافربری برقی در استرالیا
  پیشرفت در تکنولوژی پرتوی کششی می‌تواند انسان را در هوا معلق کند.
  شناسایی نقاطی ویژه که امواج نور را در مسیرش متوقف می‌کند.
  تاثیر مثبت ویتامین D3 در برابر آسیب‌های قلبی عروقی
  رویدادهای نجومی اسفندماه ۱۳۹۶
  فضانوردان در معرض تب فضایی هستند.
  حماقت راننده‌ی کامیون، به خطوط ۲۰۰۰ ساله‌ی نازکای، آسیب جدی وارد نمود.
  ثبت خاطره‌ی رشد ماهیچه‌ای، در دی‌ان‌ای انسان
  بالاتر از این ساختمان سیاهی نیست!
  شیوع ای‌کولای؛ آیا واقعاً باید از خوردن کاهو اجتناب کرد؟
  قطعه‌ی گمشده‌ی هوش‌مصنوعی انسان‌مانند یافت شد.
  کشف مجموعه‌ای از سیارات، خارج از کهکشان راه‌شیری
  آیا حرکتِ قطب‌های مغناطیسیِ زمین خطر‌ناک است؟ علم پاسخ می‌دهد
  تصویری جدید از کهکشان کوتوله‌ی ناشناخته
  تا چه حد رفتارهای عصبی افراد مشابه دوستان‌شان است؟

  آیا ما در یک هولوگرام غول‌آسا زندگی می‌کنیم؟

   
  مجله‌ی علمی ایلیاد - تحقیقاتی جدید نشان ‌می‌دهد که کیهان یک هولوگرام است. برای مدتی طولانی، کیهان‌شناسان در تلاش‌ هستند تا مدلی یکپارچه برای توصیف کیهان را توسعه دهند. مشکل در یافتن سازش میان مدل‌های متفاوتی‌ است که تا به امروز کیهان را در ابعاد گوناگون توصیف می‌کرده‌اند، یعنی نسبیت عام و نظریه‌ی کوانتومی.

  اخیراً مقاله‌ای در مجله‌ی Physical Review Letters توسط محققانی از کانادا، انگلیس و آمریکا منتشر شده است که توصیف هولوگرافیک کیهان را مدل مناسبی برای توضیح ناهنجاری‌ها در تابش زمینه‌‌ی کیهانی می‌داند که پژواکی است از انرژی گرمایی باقی‌مانده از انفجار بزرگ.

  این تئوری که از دهه‌ی ۱۹۹۰ میلادی شکل گرفته، بیان می‌کند که حقیقت سه‌بعدی جهان از  شکل دوبعدی مرز‌های کیهان سرچشمه گرفته است. «کاستاس سکندریس»، استاد علوم ریاضی دانشگاه ساوت‌همپتون در گزارشی خبری توضیح می‌دهد: «تصور کنید هرآنچه که شما در سه ‌بعد می‌بینید، احساس می‌کنید و می‌شنوید، حتی برداشت شما از زمان، درواقع از میدان دوبعدی تختی‌ نشأت بگیرد. این ایده دقیقاً مشابه‌ی هولوگرام‌های معمولی‌ است که تصویر سه‌بعدی به‌صورت سطحی دوبعدی، مثل هولوگرام‌های کارت‌های اعتباری کد می‌شود. با این تفاوت که در این‌جا، تمام کیهان کد شده است!»

  در سال‌های اخیر، تلسکوپ‌های قدرتمند جدید به محققان این امکان را داده‌اند تا به تابش زمینه‌‌ی کیهانی با دقتی بسیار بیشتر بنگرند. در آخرین تحقیقات منتشر شده از سوی محققان، آن‌ها ادعا می‌کنند که نظریه‌ی میدان‌های کوانتومی می‌تواند ناهنجاری‌ها و رفتار‌های خارج از انتظار اندازه‌گیری شده در پس‌تاب‌های بیگ‌بنگ را توضیح دهد.

  سکندریس در این‌باره می‌گوید: «هولوگرافی در طرز فکر و نگرش ما به کیهان، گام رو‌به‌جلوی بزرگی‌ است. تئوری نسبیت عام اینشتین تمام اتفاقات ابعاد بزرگ کیهان را به خوبی توضیح می‌دهد، اما وقتی به ابعاد مکانیک کوانتوم می‌رسد، شروع به از هم پاشیدن می‌کند.»

  محققان ادعا می‌کنند که آخرین تحلیل‌های آن‌ها، از توصیف هولوگرافیک عالم که توان برقراری توافق بین تئوری گرانش اینشتین و تئوری کوانتوم را دارد، پشتیبانی می‌کند. سکندریس در آخر نتیجه‌گیری کرد: «امیدوارم تحقیقات‌مان، ما را گامی دیگر به این امر، یعنی برقراری پیوند بین کوانتوم و نسبیت نزدیک کرده باشد.»

  نوشته: بروکس هِیس
  ترجمه: مجله‌ی علمی ایلیاد
  منبع: upi.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.