ژاپنی‌ها در فکر پاکسازی فضا از زباله‌های فضایی

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
ژاپنی‌ها در فکر پاکسازی فضا از زباله‌های فضایی
 
مجله‌ی علمی ایلیاد - در نوزدهم آذر سال ۱۳۹۵، ژاپن کاوشگر HTV6 را به منظور رساندن تجهیزات به ایستگاه فضایی بین المللی به فضا پرتاب کرد. این کاوشگر قرار بود در راه بازگشت به زمین، ماموریت دیگر خود یعنی پاک کردن زباله‌های فضایی را به انجام برساند. این سفینه‌ی حاوی محموله، مأموریت اول خود یعنی رساندن تجهیزات به ایستگاه فضایی را با موفقیت به انجام رساند، ولی مأموریت دوم آن چندان موفقیت آمیز نبود. کاوشگر آزمایشی ژاپنی در پاک کردن مدار زمین از زباله ها ناموفق بود.

بر اساس گزارش آژانس اکتشاف فضایی ژاپن، این سفینه‌ در تاریخ نهم بهمن سال ۱۳۹۵ ایستگاه فضایی بین المللی را ترک کرد و دو روز بعد وارد جو زمین شد. بعد از جدا شدن از ایستگاه فضایی، دانشمندان امیدوار بودند زباله‌های فضایی را از مدارهای پایین تر زمین با استفاده از طرح KITE از بین ببرند.

اما مشکلات طناب ۷۰۰ متری متصل به این کاوشگر بلافاصله بعد از جدا شدن از ایستگاه فضایی شروع شد و متخصصان نتوانستند این مشکل را قبل از ورود کاوشگر به جو زمین حل کنند. محقق ارشد در این زمینه، کویچی اینوی گفت: «ما معتقدیم این طناب ۷۰۰ متری به طور کامل آزاد نشده بود. حقیقتاً این مسئله که ما نتوانستیم یکی از دو مأموریت اصلی برنامه‌ریزی شده را با موفقیت به انجام برسانیم، نا امید کننده است.»
 
نوشته: Zee Media Bureau
ترجمه: مجله‌ی علمی ایلیاد
منبع: zeenews.india.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.