اندازه‌گیری نوسان دمایی بادهای سیاه‌چاله‌ای، برای نخستین بار

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
اندازه‌گیری نوسان دمایی بادهای سیاه‌چاله‌ای، برای نخستین بار
 
مجله‌ی علمی ایلیاد - دانشمندان برای نخستین‌بار نوسانات دمایی را در گازهای داغ حاصل از فعالیت‌های سیاهچاله‌ها اندازه گرفتند. به گفته‌ی دانشمندان، قُرص‌های ماده در اطراف سیاه‌چاله‌ها از قابلیت افکندن جریان‌هایی پرسرعت از گازهای داغ یا باد برخوردارند.
 
بنا‌به اندازه‌گیری‌های یک سیاهچاله‌ی غول‌پیکر توسط آرایه‌ی تلسکوپ طیف‌نمای هسته‌ای ناسا (NuSTAR)، این بادهای پرسرعت می‌توانند فقط در طول چند سال داغ و سرد شوند. هم‌نوع‌خواری کیهانی یکی دیگر از رخ‌دادهای معمول در بین سیاه‌چاله‌ها است. سیاه‌چاله‌ها بیشتر از آن‌چه که تصور می‌شد، ستاره‌ها را می‌بلعند. 
 
«فيونا هریسون»، محقق ارشد NuSTAR و استاد در دانشگاه کلتک پاسادنا می‌گوید: «ما می‌دانیم که سیاه‌چاله‌های غول‌پیکر بر محیط کهکشان‌های میزبان خود تأثیر می‌گذارند. بادهای نیرومند برخاسته از نزدیکی سیاه‌چاله‌ها می‌تواند یکی از ابزارهای کمکی طبیعی سیاه‌چاله‌ها برای انجام این کار باشد.
 
نوشته: Zee Media Bureau
ترجمه: مجله‌ی علمی ایلیاد
منبع: zeenews.india.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.