به دام انداختن و بررسی سلول‌ها به کمک گرافن

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
به دام انداختن و بررسی سلول‌ها به کمک گرافن
 
مجله علمی ایلیاد - روش جدید بررسی سلولی که توسط دانشمندان موسسه تکنولوژی ماساچوست آمریکا ابداع شده است، باعث می‌شود لایه‌ی نازکی از اکسید گرافن را بتوان به‌عنوان ابزاری برای تشخیص در آزمایش‌های پزشکی و زیست‌شناسی استفاده کرد. آزمایش‌ها نشان می‌دهد، لایه‌های اکسید شده و با چیدمان شش ضلعی اتم‌های کربن که با دمای متوسط گرمادیده شده‌اند، به سادگی می‌توانند با دسته‌ای از ترکیبات که برای به دام انداختن DNA، پروتئین‌ها و سلول‌ها طراحی شده‌اند، پیوند برقرار کنند.

ویژگی‌های مکانیکی و الکتریکی گرافن، این ماده را موردی مناسب برای بکارگیری تکنولوژی‌های تشخیصی کرده است؛ اما تلاش‌های اخیر برای تست قابلیت پیوند آن با ترکیبات مختلف بسیار پیچیده و پرهزینه بوده است. فرآیند گرمادهی با تحریک گروهی از اتم‌های اکسیژن انجام می‌پذیرد که برای ورود ترکیبات دیگر جا باز شده و آن‌ها به سادگی می‌توانند پیوند برقرار کنند.

دانشمندان موسسه MIT یک آزمایش تثبیت ایده برای نشان دادن چگونگی عملکرد گرافن، به‌عنوان ابزار تشخیص طراحی کردند. سپس محققان گرافن را با ترکیباتی پیوند دادند که وظیفه آن‌ها جلب توجه آن دسته از سلول‌های سیستم ایمنی بدن است که به‌عنوان سلول‌های نشان‌گر برخی از انواع سرطان، ایفای نقش می‌کنند.

وقتی نمونه‌ی خون نیز به آزمایش اضافه شد، گرافن اکسید شده در به دام‌انداختن سلول‌های سیستم ایمنی نسبت به گرافن‌های معمولی از خود عملکرد بهتری نشان داد. فرآیند گرمادهی که از آن با نام «بازپخت» نیز یاد می‌شود، در دمایی به اندازه‌ی ۵۰ تا ۸۰ درجه سلسیوس صورت می‌پذیرد. بعد از گذشت ۹ روز از بازپخت، توانایی به دام انداختن سلول در ورقه‌های گرافن دوبرابر می‌شود.

مهندس زیست‌شناسی «آنجلا بلکر» در گفتگویی خبری اعلام کرد: «بازده، زمانی مهم‌تر می‌شود که شما قصد شناسایی رویدادی نادر را دارید. هدف این آزمایش بالابردن بازده به دام انداختن سلولی بود.» همچنین او اضافه کرد که گام بعدی برای دانشمندان ساخت گرافنی با امکان تشخیص بیماری‌های خاص است.
 
نوشته: بروکس های
ترجمه: مجله علمی ایلیاد
منبع: upi.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.