تاثیر منفی دو بار تغییر ساعت در سال

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • کار شیفت شب می‌تواند مانع بهبود آسیب‌های دی‌ان‌ای می‌شود.
  گامی به سمت تولید سوخت هیدروژنی با بازده‌ی کوانتومی بیش از ۱۰۰ درصد
  کمین سیاهچاله‌های هیولا در لبه‌ی کهکشان‌های مارپیچی
  دانشمندان موفق به یافتن راهی برای خودکشی سلول‌های سرطانی شدند.
  میگوی مانتیس از هواپیما قوی‌تر است.
  اخترشناسان دور‌ترین کهکشان مارپیچی را کشف کردند.
  تردید در تاثیر مولتی‌ویتامین‌ها بر بهبود سلامت قلب در مردها
  بررسی تشعشعات محیطی؛ وای‌فای، موبایل و موز!
  تعیین قدمت آثار هنری غارهای کارائیب، با روشی پیشرفته
  رابطه‌ی سفید شدن موی سر آقایان با انسداد رگ‌ها
  نگاه رصدخانه‌‌ی هرشل به منطقه‌‌ی بی‌‌نظم ستاره‌زایی‌‌
  یازده چیزی که از نظر مردم برای سلامتی خیلی مضر هستند.
  ماموت‌های پشمالوی مذکر بیشتر در دام‌های طبیعی گیر افتاده‌اند!
  زمان آغاز تغییرات عظیم انسانی بر روی زمین
  نکات ضروری در پیشگیری از سرطان روده‌ی بزرگ
  رصد خوشه‌ی عظیم کهکشانی Abel1300
  ابزاری برای مطالعه‌ی آب‌فشان‌های انسلادوس

  تاثیر منفی دو بار تغییر ساعت در سال

   
  مجله علمی ایلیاد - «سیمون اوکسنهام» در نشریه‌ای علمی ستونی دارد که در آن مجموعه تئوری و فرضیه‌های شبه علم را از علم عصب‌شناسی جدا می‌کند. آیا امروز احساس خستگی می‌کنید؟ با شروع جلو بردن ساعت‌ها، اکثر بریتانیایی‌ها در ابتدای بهار، یک ساعت زودتر از معمول از خواب بیدار می‌شوند. اما شواهدی وجود دارد که تغییر ساعت‌ها می‌تواند اثرات بسیار جدی‌تری شامل حملات قلبی و سکته‌های مغزی داشته باشد.

  تردید اندکی وجود دارد که ساعت تابستانی، برای مردم در استفاده‌ی بهتر از ساعات روز که هوا روشن است، مزایایی همچون کاهش مصرف انرژی در سرتاسر جهان به همراه دارد. این موضوع منجر به فراخوانی‌های مکرر برای ساعت تابستانی بریتانیا شده است که تمام سال طول می‌کشد، میزان دود کربن را کاهش می‌دهد و همچنین شرایطی را فراهم می‌کند که مردم بتوانند از نور خورشید، محدود بعداز‌ظهر زمستان لذت ببرند.

  همچنین به نظر می‌رسد عمل تغییر ساعت هر ساله برای سلامتی مردم مضر باشد. مطالعات می‌گویند، در بهار و در روز پس از روزی که ساعت‌ها به جلو کشیده می‌شوند، حملات قلبی در میشیگان ایالات متحده و سکته‌های مغزی در فنلاند افزایشی سالانه یافته‌ است. بسیاری از این مرگ‌ها احتمالاً در مورد انسان‌های سالخورده و ضعیف اتفاق افتاده است، کسانی که در کارهای روزمره حساس‌تر هستند. اما برخی می‌تواند به دلیل از دست دادن خواب باشد؛ شواهدی وجود دارد که حملات قلبی در روزهای دوشنبه به دلیل کم‌خوابی و تغییر در برنامه‌های روزمره هفته، معمول‌تر است.

  بریتانیا ساعت تابستانی را در تمام طول سال امتحان کرده است. یکی از نتایج قابل توجه این تغییرات، روشنایی بیشتر روز و کاهش محسوسی در تلفات جاده‌ای بین سال‌های ۱۹۶۸ و ۱۹۷۱ میلادی بود؛ اما این آزمایش به دلیل شکایات بخش‌های شمالی بریتانیا، جاهایی که صبح‌های تاریک‌تری داشتند، ادامه پیدا نکرد.
   
  بسیاری از مردم می‌خواهند که ساعت تابستانی بریتانیا برای همیشه به حالت قبل برگردد. برخی حتی می‌خواهند که در تابستان ساعت‌ها بیشتر به جلو کشیده شود تا بریتانیا به مکان زمانی یکسانی با اسپانیا که در طول جغرافیایی یکسانی واقع هستند، قرار گیرد. طبق تجزیه و تحلیل‌های سال ۲۰۱۰، چنین کاری به مردم شهر بیرمنگام هر ساله ۳۰۱ ساعت نور خورشید اضافی هدیه می‌دهد. مردم اطراف گلاسگو و ادنبرو، ۱۷۵ ساعت و مردم مناطق شمالی‌تر، ۱۵۹ ساعت  نور اضافی خواهند داشت. همچنین مردم برای روشنایی بعدازظهر، یعنی زمانی که مایل هستند نسبت به اوایل صبح فعال‌تر باشند، الکتریسته کمتری نیاز دارند. این کار مصرف سوخت‌های فسیلی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.
   
  فراخوانی‌های ساعت تابستانی، توسط انجمن سلطنتی برای پیشگیری از تصادفات حمایت می‌شود و ادعا می‌کند که این حرکت مرگ و میرهای جاده‌ای را که در حال حاضر در بعدازظهرهای تاریک در پاییز و زمستان اتفاق می‌افتد، کاهش خواهد داد. اما تا به حال، چندین دادخواست برای این تغییر رد شده است. اگر شما به‌خاطر از دست دادن خواب رنج می‌برید، این عمل ممکن است بر شغل شما تاثیر بگذارد. مطالعه‌ی جدیدی دریافته است که قضات فدرال ایالات متحده، چندین روز پس از تغییر ساعت در بهار، مجازات سخت‌تری را تعیین می‌کنند. هر چند در ابتدای این متن نیز تذکر داده شد که می‌بایست با احتیاط با چنین مطالعاتی برخورد کرد و آن‌ها را به آسانی باور نکرد.

  مابقی مطالعات اطمینان دادند که این اختلالات فیزویولوژی، ناشی از تغییر ساعت، گذرا و موقتی است. ساعت‌های بدن درون‌مان به زودی با تنظیم کردن عادت‌های خوردن و خوابیدن، تنظیم می‌شوند؛ اما اگر شما می‌خواهید تاثیرات ساعت گردانی را سال آینده به حداقل برسانید، سعی کنید پیش از تغییر ساعت در بهار، هر روز کمی زودتر بخوابید.
   
  نوشته: Brain Scanner
  ترجمه: مینا آذری - مجله علمی ایلیاد
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.