ژاپن به اعماق زمین می‌رسد

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • کار شیفت شب می‌تواند مانع بهبود آسیب‌های دی‌ان‌ای می‌شود.
  گامی به سمت تولید سوخت هیدروژنی با بازده‌ی کوانتومی بیش از ۱۰۰ درصد
  کمین سیاهچاله‌های هیولا در لبه‌ی کهکشان‌های مارپیچی
  دانشمندان موفق به یافتن راهی برای خودکشی سلول‌های سرطانی شدند.
  میگوی مانتیس از هواپیما قوی‌تر است.
  اخترشناسان دور‌ترین کهکشان مارپیچی را کشف کردند.
  تردید در تاثیر مولتی‌ویتامین‌ها بر بهبود سلامت قلب در مردها
  بررسی تشعشعات محیطی؛ وای‌فای، موبایل و موز!
  تعیین قدمت آثار هنری غارهای کارائیب، با روشی پیشرفته
  رابطه‌ی سفید شدن موی سر آقایان با انسداد رگ‌ها
  نگاه رصدخانه‌‌ی هرشل به منطقه‌‌ی بی‌‌نظم ستاره‌زایی‌‌
  یازده چیزی که از نظر مردم برای سلامتی خیلی مضر هستند.
  ماموت‌های پشمالوی مذکر بیشتر در دام‌های طبیعی گیر افتاده‌اند!
  زمان آغاز تغییرات عظیم انسانی بر روی زمین
  نکات ضروری در پیشگیری از سرطان روده‌ی بزرگ
  رصد خوشه‌ی عظیم کهکشانی Abel1300
  ابزاری برای مطالعه‌ی آب‌فشان‌های انسلادوس

  ژاپن به اعماق زمین می‌رسد

   
  مجله علمی ایلیاد - ژاپن در حال شروع طرحی برای رسیدن به جایی است که اگرچه همگی بر روی آن ایستاده‌ایم، ولی هیچ انسانی تا کنون آن را ندیده است؛ گوشته‌ی زمین. 

  آژانس علوم و تکنولوژی زمینی-دریایی ژاپن (JAMSTEC) طرحی برای حفاری به طول ۶ کیلومتر در زیر اقیانوس و رسیدن به گوشته‌ی زمین دارد. گروهی از محققین JAMSTEC مطالعات اولیه‌ای در آب‌های هاوایی خواهند داشت. «سوسومو اومینو»، پروفسور دانشگاه کانازاوا و متخصص سنگ‌شناسی گفت: «هنوز مسائلی مخصوصاً در مورد هزینه‌های این طرح وجود دارد که باید حل شوند. به هر حال مطالعات اولیه، قدم بزرگی رو به جلو در جهت انجام این پروژه محسوب می‌شود.»

  هزینه‌های این پروژه ۵۴۰ میلیون دلار برآورد شده است و این کار توسط «چیکی‌او»، کشتی بزرگ حفاری ژاپن انجام خواهد شد. محققین امیدوارند این مأموریت در اوایل سال ۲۰۲۰ و در بدترین حالت در سال ۲۰۳۰ شروع شود.  دو مکان دیگر نیز در نظر گرفته خواهند شد که یکی از آن‌ها سواحل مکزیک و دیگری سواحل کاستاریکا است. پوسته‌ی زمین در زیر اقیانوس‌ها خیلی نازک‌تر از جاهای دیگری است که تقریباً ۲۰ کیلومتر ضخامت دارند.

  این پروژه، یکی از پروژه‌هایی است که تا کنون گروه‌های مختلف برای انجام آن تلاش کرده‌اند، چه در دریا و چه در خشکی به گوشته‌ی زمین برسند، ولی موفقیتی در آن‌ها حاصل نشده است. پایین‌ترین عمقی که تا کنون رسیده‌ایم تا عمق ۱۲،۲۶۲ متری حفاری انجام شد؛ ولی به خاطر عدم حمایت‌های مالی در سال ۲۰۰۸ ادامه‌ی پروژه مسکوت ماند.  ترکیبی از هزینه‌های بالا و محدودیت‌های تکنولوژی مأموریت‌های گذشته را ناکام گذاشته است، ولی محققین JAMSTEC اعتقاد دارند که امروزه تکنولوژی به حدی رسیده است که می‌توانند حفاری‌ها را تا گوشته‌ی زمین ادامه دهند.

  چیزی که ما از درون زمین می‌دانیم به‌صورت غیرمستقیم از طریق زلزله به دست آمده است. حتی گدازه‌های آتشفشانی نیز نمی‌توانند نمونه‌های خالصی از گوشته‌ی زمین به حساب آیند، چرا که با پوسته‌ی ذوب شده‌ی زمین مخلوط شده است. حفاری می‌تواند شانس منحصر به فردی برای مطالعه‌ی ترکیبات گوشته‌ی زمین به حساب آید. با داشتن این شانس، ما می‌توانیم امیدوار به روشن شدن نقاطی تاریک در دانسته‌هایمان درباره‌ی صفحات تکتونیک باشیم و حتی بفهمیم سیاره‌ی زمین چگونه تشکیل شده است.
   
  نوشته: آلفردو کارپینتی
  ترجمه: امید محمدی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: iflscience.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.