پیوند مغز با کامپیوتر؛ از ایده تا واقعیت

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
پیوند مغز با کامپیوتر؛ از ایده تا واقعیت
 
مجله علمی ایلیاد - شرکتی با نام «Neuralink» برای پیوند مغز با کامپیوتر آغاز به فعالیت کرده است و فناوری نوار عصبی را طراحی کرده که امکان برقراری رابطه مستقیم با ماشین‌ها را بدون برهم‌کنش فیزیکی به انسان می‌دهد. Neuralink به‌عنوان شرکتی پژوهشی - پزشکی اخیراً در کالیفرنیا به ثبت رسید.  پیوند الکترودها در مغز به منظور آپلود یا دانلود افکار افراد در کامپیوتر با استفاده از نوار عصبی انجام می‌گیرد. این فناوری به انسان‌ها اجازه می‌دهد تا به سطح بالایی از عملکرد شناختی دست یابند. «ايلان ماسک»، که مدیریت این شرکت را در اختیار دارد، در حساب توئيتر خود گفت: «به‌زودی جزئیات بیشتری درباره Neuralink منتشر خواهد شد.»

ماسک از مدت‌ها پیش علاقه خود را نسبت به فناوری نوار عصبی اعلام کرده است. ماسک این محصول را برای اولین بار در کنفرانس Vox Media در سال ۲۰۱۶ میلادی معرفی نمود. به گفته‌ی او، این فناوری امکان دستیابی به همزیستی را برای انسان فراهم خواهد کرد. نوار عصبی از تبدیل شدن افراد به «گربه خانگی» جلوگیری کرده و هوش مصنوعی را به ارمغان می‌آورد. راه حل پیشنهادی ما برای این کار، استفاده از یک لایه هوش مصنوعی است؛ لایه دیجیتالی که می‌تواند به‌صورت همزیستی عمل کند. همچنین ماسک در حساب توئيتر خود اعلام کرد: «ما در حال آماده‌سازی گزارشی در خصوص نوار عصبی هستیم.» ماسک می‌گوید که اگر در تحقق این مسئله ناموفق باقی بمانیم، سرعت پیشرفت هوش مصنوعی به قدری زیاد است که از آن به شکلی فاحش جا خواهیم ماند. در واقع ماسک به صراحت می‌گوید که در این صورت، انسان‌ها به قدری از هوش دیجیتالی عقب می‌مانند که تبدیل به حیوانات خانگی آن خواهند شد.

شبکه‌ی اجتماعی فيسبوک نیز از طریق Building 8 (مرکز سخت افزاری محرمانه‌ی فيسبوک) در حال بررسی فناوری مشابهی است. این گروه در حال طراحی فناوری میانجی کامپیوتر - مغزی است که امکان برقراری ارتباط با وسایل سخت‌افزار جداگانه را به انسان می‌دهد. به گزارش وال استریت ژورنال، نخستین محصولات شرکت Neuralink می‌توانند در درمان اختلالاتی نظیر افسردگی شدید و صرع مورد استفاده قرار گیرد. محققان در دانشگاه کالیفرنیا و دوک، در پی توسعه فناوری مشابهی هستند تا زمینه را برای راه رفتن افراد مبتلا به فلج پا فراهم سازند. ماسک راه‌اندازی شرکت دیگری به نام «Boring Company» را در دستور کار خود قرار داده تا برای کاهش حجم ترافیک، شبکه‌ی تونل زیرزمینی ایجاد کند.
 
نوشته: دانیل مویو
ترجمه: مجله علمی ایلیاد
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.