خودکشی انسان‌ها با سلاحی نخی

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
خودکشی انسان‌ها با سلاحی نخی
 
مجله علمی ایلیاد - علی‌رغم اثرات منفی سیگار کشیدن بر سلامتی، نقش آن در بروز سرطان و کمپين‌های ضد سیگار که در سطح جهانی به فعالیت می‌پردازند، تحقیقات از افزایش خیره‌کننده‌ی تعداد افراد سیگاری حکایت دارد. براساس تحقیقات جدید، از هر ۱۰ نفر یک نفر بر اثر سیگار کشیدن جان خود را از دست می‌دهد و نیمی از مرگ و میرهای ناشی از سیگار در کشورهای آمریکا، روسیه، چین و هند اتفاق می‌افتد. بر اساس مطالعات میزان جهانی بیماری‌ها، صدمات و عوامل خطر مبتنی بر اطلاعات مربوط به مصرف سیگار در ۱۹۵ کشور از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ میلادی، یک میلیارد نفر در سال ۲۰۱۵ به استعمال دخانیات پرداختند؛ این مطالعات می‌گوید از هر چهار مرد یک نفر و از هر بیست زن یک نفر سیگاری هستند.

براساس یافته‌های حاصل از این مطالعات، از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۵ و ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ کاهش چشمگیری در مصرف سیگار در ۱۳ کشور اعم از آمریکا، استرالیا و برزیل روی داده است. تعداد کسانی هم که روزانه سیگار می‌کشیدند، در هجده کشور با کاهش قابل توجهی روبرو شد. بنا بر گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، ۱۵ نفر از هر صد بزرگسال آمریکایی با سن هجده سال و بیشتر سیگار می‌کشند. ۱۱.۵ درصد از مرگ و میرهای جهانی در سال ۲۰۱۵ به استعمال سیگار مربوط می‌شود و ۵۲.۲ درصد از این مرگ و میرها به کشورهای آمریکا، روسیه، چین و هند اختصاص دارد. از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ میزان مصرف سیگار در سطح جهانی تا ۲۹.۴ درصد کاهش یافت و در سال ۲۰۱۵ به ۱۵.۳ درصد رسید. ۶.۴ میلیون نفر بر اثر بیماری‌های ناشی از سیگار در سال ۲۰۱۵ فوت کردند که از افزایش ۴.۷ درصدی خبر می‌دهد. 

مصرف سیگار در میان پنج عامل خطر اصلی در ۱۰۹ کشور در سال ۲۰۱۵ رتبه بندی شد که ناتوانی‌های جسمی را در پی دارد؛ این در حالی است که در سال ۱۹۹۰ این خطر ۸۸ کشور را تهدید می‌کرد. تعداد سیگاری‌ها از ۸۷۰.۴ میلیون نفر در سال ۱۹۹۰ به ۹۳۳.۱ میلیون نفر در سال ۲۰۱۵ افزایش یافته که طبیعتاً رشد جمعیت باعث افزایش این تعداد شده است. دکتر «امانوئلا گاکيدو»، محقق ارشد در طی گزارشی بیان کرد: «علی‌رغم شواهد مربوط به اثرات مخرب تنباکو بر سلامتی که به مدت بیش از یک دهه بر همگان اعلام شده، امروزه یک نفر از هر چهار نفر به استعمال سیگار می‌پردازند. سیگار به دومین خطر بزرگ برای مرگ زودرس، نارسایی‌ها و ناتوانی‌ها تبدیل شده است. ما باید برای کاهش این اثر، بر شدت کنترل تنباکو بیفزائیم تا بلکه از شیوع آن کاسته شود.»
 
نوشته: امی والاس
ترجمه: مجله علمی ایلیاد
منبع: upi.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.