شکار تازه‌ی تلسکوپ چاندرا

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
شکار تازه‌ی تلسکوپ چاندرا
 
مجله علمی ایلیاد - تلسکوپ اشعه‌ی ایکس چاندرا که در حال چرخش بر مدار زمین است در تصویری به اسم «زمینه‌ی فراژرف جنوبی چاندرا» انفجاری در فاصله ۱۰ میلیارد سال نوری را ثبت کرد، اما این اطلاعات  به محض دریافت  ناپدید شدند و اکنون ستاره‌شناسان در پی کشف علت این رویداد هستند.

گروه چاندرا این تصویر را عمیق‌ترین تصویر اشعه‌ی ایکس ثبت شده، معرفی کردند. این در حالی است که این تلسکوپ به‌طور مداوم منطقه‌ی انفجار این ستاره را تحت نظر داشته؛ اما فقط در ۳ سال  اخیر یک سری فعالیت‌های اشعه‌ی ایکس را دریافت کرده است. عکس‌های اشعه‌ی ایکس معمولاً حاکی از فعالیت‌های سیاهچاله‌ها و درگیر رویدادهایی هستند که با نور مرئی قابل دیدن نیستند.

به‌نظر می‌رسد این انفجار، انفجار پرتوهای گاما با منشاء‌های مختلفی باشد؛ ولی انرژی این پدیده خاص هزار برابر از پدیده‌های مشاهده شده قوی‌تر بود؛ اما در عرض یک روز محو شد. منشاء این پدیده  که به اسم رسمی CDF-S XT1 شناخته می‌شود، می‌تواند ادغام دو یا چند ستاره‌ی نوترونی یا فروپاشی یک ستاره‌ی پُر جرمی باشد که به سیاهچاله تبدیل می‌شود، یا فقط می‌تواند یک سیاه‌چاله معمولی با جرم بین ۱ تا ۱۰۰ میلیون برابر بیشتر از خورشید باشد.
 
نوشته: جان ونز
ترجمه: مجله علمی ایلیاد
منبع: astronomy.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.