کشف مومیایی آدیداس‌پوش ۱۱۰۰ ساله

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
کشف مومیایی آدیداس‌پوش ۱۱۰۰ ساله
 
مجله علمی ایلیاد - در آوریل سال ۲۰۱۶ میلادی، چوپان‌ها و باستان‌شناسان در مغولستان یک مومیایی مربوط به عهد باستان را کشف کردند که به‌نظر می‌رسید کفش ورزشی پوشیده است. اکنون محققین با تمیز کردن و بازیابی این مومیایی، جزئیات پیچیده و هنری پاپوش این خانم را دریافته‌اند. شگفت‌انگیز این‌که این کفش‌ها در واقع قدیمی‌ترین کفش‌های ورزشی نیستند و هنوز نصف آن به درستی تمیز نشده است. بازیابی‌ها نشان می‌دهد که این پاپوش در واقع بوت بلندی است که با نوارهای چرم قرمز و سیاه تزئین شده است و سگک تزئینی نیز روی آن نصب شده است.

«گالبدراخ انخبات»، رئیس مرکز میراث فرهنگی مغولستان می‌گوید: «با وجود نوارهای رنگی روی این کفش، با عمومی شدن این تصاویر، همه اذعان داشتند که این کفش‌ها به کفش‌های آدیداس کنونی با سه نوار سیاه آن شباهت زیادی دارد. با این حال این پاپوش‌ها موضوع جالبی جهت مطالعه‌ی انسان‌شناسان محسوب می‌شود؛ چرا که پوشش این مومیایی بسیار مدرن بوده است.»

مرکز میراث فرهنگی مغولستان بقایای این مومیایی را بازیابی کرده و مشخص شده که مومیایی مربوط به زنی عثمانی است که در کوه‌های آلتای مغولستان مرده است. در اولین نظر می‌توان حدس زد که وی بیشتر از ۱،۵۰۰ سال پیش مرده است؛ ولی با بررسی دقیق‌تر مرگ وی را ۱،۱۰۰ سال پیش تخمین زده‌اند. با توجه به وجود ضربه روی جمجمه‌ی مومیایی، به نظر می‌رسد این فرد در اثر ضربه‌ی شدید به سر مرده است. گروه محققین امیدوار است که با انجام آزمایش‌های DNA و آزمایش‌های رادیوکربن بتوانند جزئیات بیشتری درباره‌ی زندگی این زن و عصر زندگی وی دریابند.

همراه با بدن این زن، یک کیف باستانی، آینه، شانه، چاقو، زین و بقایای یک اسب کامل نیز کشف شده است. این اشیاء برای دفن شدن همراه یک جسد بسیار جالب و تأثیرگذار است. این خانم نمی‌دانست هزاران سال بعد به نام مومیایی آدیداس‌پوش معروف می‌شود.
 
نوشته: تام هال
ترجمه: امید محمدی - مجله علمی ایلیاد
منبع: iflscience.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.