با یکی از معجون‌های جوانی آشنا شوید

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • با یکی از معجون‌های جوانی آشنا شوید

   
  مجله علمی ایلیاد - مطالعه‌ای جدید توسط دانشمندان دانشگاه ویک فارست، نشان داده است که نوشیدن آب چغندر قبل از کار باعث می‌شود، مغز افراد مسن کارایی بهتری داشته باشد و بتواند عملکردی مانند افراد جوان‌تر داشته باشد. «جک رجسکی»، به‌عنوان نویسنده‌ی همکار می‌گوید: «ما می‌دانستیم که تعدادی از مطالعات بر تأثیر مثبت انجام ورزش بر روی عملکرد مغز دلالت داشته‌اند؛ ولی چیزی که ما در این مطالعه‌ی جزئی بر روی افراد مسن نشان داده‌ایم این است که در مقایسه با ورزش، نوشیدن مقداری آب چغندر به همراه ورزش باعث می‌شود، فعالیت‌های مغزی افراد مسن شبیه به فعالیت‌های مغزی افراد جوان‌تر شود.
   
  هم‌چنان‌که ادامه‌ی کار در این زمینه برای توسعه‌ی این یافته‌های هیجان‌انگیز لازم می‌نمود، ما طی این مطالعات دریافتیم چیزی که ما در زمان مسن‌تر شدن می‌خوریم، می‌تواند برای سالم نگه داشتن و استقلال عملکردی مغز بسیار مهم باشد.» آقای رجسکی پروفسور مؤسسه‌ی تورمن کیچین و رئیس آزمایشگاه طب رفتاری در بخش علوم ورزشی و سلامت است. مقاله‌ی «آب چغندر: نیروزا برای ورزش و مغز سالمندان» در مجله‌ی Journals of Gerontology: Medical Sciences چاپ شده است. یکی از دانشجویان گذشته‌ی رجسکی به نام «مردیت پتری» نویسنده‌ی اصلی این مقاله بوده است. این مطالعه اولین آزمایش برای بررسی تأثیر ترکیب ورزش و آب چغندر بر روی شبکه‌ی عملکردی در قشر مغز و ارتباطات ثانویه بین قشر مغز و مخچه به‌عنوان تضمین کننده‌ی حرکت بدن، است.

  مطالعه‌ی حاضر بر روی ۲۶ مرد و زن بالای ۵۵ ساله که ورزش نمی‌کرده‌اند و فشار خون بالا داشته‌اند و بالاتر از دو نوع قرص برای درمان فشار خون بالا مصرف نمی‌کرده‌اند، انجام شده است. به مدت شش هفته و هر هفته سه بار قبل از پیاده‌روی ملایم ۵۰ دقیقه‌ای روی تردمیل، به این افراد نوشیدنی چغندر داده شد. نوشیدنی نصف این افراد حاوی ۵۶۰ میلی‌گرم نیترات بوده است؛ ولی نوشیدنی بقیه‌ی شرکت‌کنندگان تلقینی بوده و مقدار بسیار کمی نیترات داشته است. نیترات موجود در نوشیدنی چغندر در ابتدا به نیتریت و سپس به اکسید نیتریک (NO) تبدیل شده است. اکسید نیتریک جریان خون را در بدن افزایش می‌دهد و مطالعات متعددی نشان داده‌اند که این ماده می‌تواند کارایی ورزش را در افراد با سنین مختلف افزایش دهد.

  رجسکی‌ می‌گوید: «اکسید نیتریک مولکولی واقعاً قدرتمند است. این مولکول به مناطقی از بدن که بدون اکسیژن شده‌اند می‌رود. همان‌طور که می‌دانیم مغز یکی از قسمت‌هایی از بدن است که بیشترین نیاز را به اکسیژن دارد.» وقتی شما ورزش می‌کنید، قشر جسمی حرکتی مغز که اطلاعات رسیده از ماهیچه‌ها را پردازش می‌کند، سیگنال‌های رسیده از اقصی نقاط بدن را دسته‌بندی می‌کند. ورزش قشر جسمی حرکتی مغز را قوی می‌کند.

  بنابراین ترکیب آب چغندر با ورزش اکسیژن بیشتری به مغز می‌رساند و محیطی عالی برای قوی‌تر شدن قشر جسمی حرکتی ایجاد می‌کند. بررسی‌های انجام شده پس از ورزش نشان دادند که اگر‌چه گروه مورد مطالعه قبل از نوشیدن آب چغندر سطح مشابهی از نیتریت و نیترات در خون خود داشتند، گروهی که آب چغندر اصلی نوشیده بودند، پس از آن سطح بسیار بالاتری از نیتریت و نیترات در خون خود داشتند.
   
  نوشته: آلیسیا رابرت
  ترجمه: امید محمدی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sciencedaily.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.