حباب‌های وحشتناک کیهانی!

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
حباب‌های وحشتناک کیهانی!
 
مجله علمی ایلیاد - تصویر بالا، متعلق به ساختار حبابی شکل Sh2-308 است که شامل مجموعه‌ای از گازهای ضعیف و کم‌نور است و در فاصله‌ی ۵،۲۰۰ سال نوری در صورت فلکی سگ بزرگ، قرار دارند. 

ساختار Sh2-308 در واقع ساختاری حباب مانند است که در اطراف ستاره‌های عظیم‌الجثه و نورانی به نام عمومی «وولف رایت» قرار دارد و در مورد تصویر اخیر، ستاره‌ی مورد نظر «EZ Canis Majoris» نام دارد. این نوع ستاره‌ها جزء حجیم‌ترین و روشن‌ترین ستاره‌ها در کهکشان هستند که ده‌ها برابر خورشید ما حجم دارند و سیر تکامل ستاره‌ای زیادی را نیز تجربه کرده‌اند. بادهایی عظیم به صورت دائمی بر روی اینچنین ستاره‌هایی می‌وزد و باعث طوفان در اطراف آن شده و لایه‌ی خارجی آن را تراشیده و حرکت می‌دهد. بادهای تند ستاره‌های وولف رایت باعث حرکت دادن مواد اطراف آن‌ها می‌شود و تولید حباب‌های گاز می‌کند.

ستاره‌ی EZ Canis Majoris مسئول ساختن حباب ساختار Sh2-308 است؛ این ستاره لایه‌های بیرونی خود را برای ساختن رشته‌های مرئی به بیرون پرتاب می‌کند. پرتوهای شدید و دائمی از طرف ستاره باعث می‌شود که حباب‌ها هر لحظه به فواصل دورتر و دورتر حرکت کنند و لحظه به لحظه نیز بزرگ‌تر شوند. در حال حاضر لبه‌های Sh2-308 حدود ۶۰ سال نوری از یکدیگر فاصله دارند.

این حباب‌های کیهانی که به سرعت در حال حرکت هستند، بسیار زیبا هستند. ستاره‌هایی که باعث بوجود آمدن آن‌ها شده‌اند باعث مرگ آن‌ها نیز خواهند بود. این حباب‌ها طی انفجارات شدید ابرنواخترها از یکدیگر پاشیده و تخریب می‌شوند.
 
نوشته: European Space Agency
ترجمه: امید محمدی - مجله علمی ایلیاد
منبع: sciencedaily.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.