گردشی مجازی در موزه‌ی تاریخ طبیعی لندن

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
گردشی مجازی در موزه‌ی تاریخ طبیعی لندن
 
مجله علمی ایلیاد - شما به زودی قادر خواهید بود که به همراه طبیعت‌شناس مشهور، آقای «دیود اتنبرو»، از روی کاناپه، در خانه‌تان به گردشی عملی در موزه‌ی تاریخ طبیعی لندن بروید. پروژه‌ی جدید فناوری واقعیت مجازی، تعاملی را با مستندی تلویزیونی ترکیب می‌کند، که در آن هولوگرامی از اتنبرو، بینندگان را به «پشت شیشه» در موزه می‌برد.
 
این تجربه‌ی واقعیت مجازی که «جهان را در دست بگیر» نامیده شده است، به کاربران اجازه می‌دهد که دقیقاً همان کار را بکنند؛ آنها دسترسی مجازی به فسیل‌ها، استخوان‌ها و جمجمه‌ها پیدا می‌کنند. طبق اظهارات شرکت سرگرمی اروپایی Sky که در این تجربه‌ی واقعیت مجازی همکاری می‌کند، این فناوری تعاملی به کاربران اجازه خواهد داد تا به سمت مجموعه اشیای داخل موزه رفته، به دقت به آنها نگاه کنند و آن‌ها را در دست بگیرند. تا به‌حال 6 گونه‌ی جانوری تماشایی به نام دیوید اتنبرو نام‌گذاری شده‌ است.

علاوه بر قادر ساختن کاربران برای در دست گرفتن مجازی مجموعه‌های داخل موزه، هولوگرام اتنبرو حقایقی را راجع به هر نمونه با آن‌ها به اشتراک می‌گذارد. اتنبرو در بیانیه‌ای اظهار داشت که: «از کمک کردن به مردم برای کشف هرچه بیشتر جهان طبیعی لذت برده‌ام و پروژه‌ی «دنیا را در دست بگیر» فرصت منحصر به فردی را به مردم پیشنهاد می‌کند تا اشیای نادر را از چندین میلیون سال قبل تا به امروز ببینند و تجربه کنند. این پروژه گام جدید و فوق‌العاده‌ای را ارائه‌ می‌دهد که به واسطه‌ی آن مردم در نهایت آرامش و تماماً از خانه‌هایشان می‌توانند به کشف و تجربه‌ی طبیعت بپردازند. من بسیار خوشحالم که می‌توانم با استفاده از روشی هیجان‌انگیز و جدید به کاربران کمک کنم تا برخی از گنجینه‌هایی که موزه‌ی تاریخ طبیعی در اختیار آنان می‌گذارد را کشف کنند.»

هنوز تاریخ دقیق پخش «دنیا را در دست بگیر» مشخص نیست. با این حال وب‌سایت هنر فناوری (ArsTechnica) گزارش داد که با انتشار این برنامه، این تجربه‌ی واقعیت مجازی تنها با استفاده از هدست‌های Google، Samsung Gear VR و Oculus Rift در دسترس خواهد بود. این گردش در موزه، نخستین محصول کاملاً تعاملیِ Sky خواهد بود. با این حال، این شرکت سرگرمی اعلام کرده است برای چندین طرح واقعیت مجازی دیگر، برنامه‌هایی دارد و تا به حال دو تجربه از واقعیت مجازی را در مسابقات فرمول یک منتشر کرده است. «گری دیوی»، مدیر عامل شرکت Sky، در بیانیه‌ای گفت: «واقعیت مجازی تماماً در مورد تجربه کردن چیزهایی است که شما تنها می‌توانید رویای تجربه کردن آن‌ها را در زندگی واقعی داشته باشید. بنابراین در این تجربه‌ی جدید و خلاقانه از Sky، مردم می‌توانند با هولوگرافیکی از آقای دیوید اتنبرو به‌عنوان راهنمایشان، فسیل‌های ارزشمند دایناسورها و حشرات ظریف را در دست بگیرند.
 
نوشته: کیسی دیامر
ترجمه: مینا آذری - مجله علمی ایلیاد
منبع: livescience.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.