چه بر سر مریخ آمده است؟

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • کار شیفت شب می‌تواند مانع بهبود آسیب‌های دی‌ان‌ای می‌شود.
  گامی به سمت تولید سوخت هیدروژنی با بازده‌ی کوانتومی بیش از ۱۰۰ درصد
  کمین سیاهچاله‌های هیولا در لبه‌ی کهکشان‌های مارپیچی
  دانشمندان موفق به یافتن راهی برای خودکشی سلول‌های سرطانی شدند.
  میگوی مانتیس از هواپیما قوی‌تر است.
  اخترشناسان دور‌ترین کهکشان مارپیچی را کشف کردند.
  تردید در تاثیر مولتی‌ویتامین‌ها بر بهبود سلامت قلب در مردها
  بررسی تشعشعات محیطی؛ وای‌فای، موبایل و موز!
  تعیین قدمت آثار هنری غارهای کارائیب، با روشی پیشرفته
  رابطه‌ی سفید شدن موی سر آقایان با انسداد رگ‌ها
  نگاه رصدخانه‌‌ی هرشل به منطقه‌‌ی بی‌‌نظم ستاره‌زایی‌‌
  یازده چیزی که از نظر مردم برای سلامتی خیلی مضر هستند.
  ماموت‌های پشمالوی مذکر بیشتر در دام‌های طبیعی گیر افتاده‌اند!
  زمان آغاز تغییرات عظیم انسانی بر روی زمین
  نکات ضروری در پیشگیری از سرطان روده‌ی بزرگ
  رصد خوشه‌ی عظیم کهکشانی Abel1300
  ابزاری برای مطالعه‌ی آب‌فشان‌های انسلادوس

  چه بر سر مریخ آمده است؟

   
  مجله علمی ایلیاد - بر اساس اندازه‌گیری‌های فضاپیمای MAVEN ناسا، حدود ۹۰ درصد از جو سیاره‌ی سرخ در طول چند صد میلیون سال در فضا از بین رفته است. این جو در هوا محو شده است. امروزه مریخ سیاره‌ای یخ زده با بیابان‌های بایر و جوی با چگالی برابر ۱ درصد جو زمین است که آب آن عموماً در دو قطب یخی آن جمع شده است.

  با این حال، اکثر دانشمندان علم نجوم فکر می‌کنند که همیشه این‌چنین نبوده است. خاک مریخ حاوی مواد معدنی است که در زمین فقط در حضور آب تولید می‌شوند و همچنین شاخصه‌های دیگری از مریخ اشاره به وجود بسترهای دریاچه‌ای و حتی رودخانه‌های با جریان سریع آب دارند. برای داشتن این حجم آب به‌صورت مایع، جو مریخ که ترکیب اصلی آن دی‌اکسید کربن بوده است، بسیار ضخیم‌تر بوده تا تبخیر سطحی را محدود کند. فضاپیمای MAVEN از سال ۲۰۱۴ جهت پیدا کردن اینکه چه بر سر دی‌اکسید کربن جو مریخ آمده است، در حال گردش به دور مریخ است. احتمال دارد دی‌اکسید کربن به درون دو قطب یخی مریخ، درون سنگ‌ها به عنوان کانی‌های کربناتی و یا در فضا از بین رفته باشد.


  جستجوی طولانی مدت

  «بروس جاکوسکی» رهبر گروه MAVEN، از آزمایشگاه فیزیک فضا و جو در بولدر کلرادو می‌گوید: «همه برای دهه‌ها به دنبال کانی‌های کربناتی به‌عنوان منابع دی‌اکسید کربن بودند و نتوانستند آن‌ها را پیدا کنند. به همین خاطر دانشمندان نظریه‌ی خروج دی‌اکسید کربن به فضا را مطرح کردند.» مدارگرد ناسا در جو مریخ به دنبال دو ایزوتوپ آرگون با ۳۶ بار منفی و آرگون با ۳۸ بار منفی بوده است. از آنجا که آرگون واکنش‌ناپذیر است، تنها راهی که می‌تواند مریخ را ترک کند زمانی است که یون آن در فرآیندی به نام بیرون‌اندازی به اتم‌های آن برخورد کند و مانند توپ بیلیارد به فضا پرتاب شود. از بین رفتن ایزوتوپ‌های سنگین‌تر به این روش سخت‌تر است و به همین دلیل در طول زمان جو مریخ از آرگون با ۳۶ بار منفی خالی‌تر شده است. اندازه‌گیری نسبت این دو ایزوتوپ می‌تواند نشان دهد که دقیقاً این سیاره چه میزان آرگون را از دست داده است.

  با فرض اینکه نسبت اولیه‌ی این ایزوتوپ‌ها مانند زمین و دیگر نقاط منظومه‌ی شمسی بوده و احتساب منابع دیگر آرگون، مانند فوران‌های آتشفشانی و شهاب‌سنگ‌های ورودی به جو، گروه MAVEN دریافته است که ۶۶ درصد از آرگون با ۳۶ بار منفی که در جو مریخ وجود داشته است، در اثر فرآیند بیرون‌اندازی از بین رفته است.


  پایان ناگهانی

  با توجه به این یافته‌ها، دانشمندان محاسبه کرده‌اند که ۱۰ تا ۲۰ درصد از دی‌اکسید کربن معادل حداقل نیم بار فشار جوی، از طریق فرآیند بیرون‌اندازی از بین رفته است. بنا به گفته‌ی جاکوسکی، باید در نظر داشت که این مقادیر پایین‌ترین حد در بین تمام فرآیندهایی است که می‌توانند منجر به از بین رفتن دی‌اکسید کربن شده باشند؛ ولی بر روی آرگون تأثیر نگذاشته باشند. با در نظر گرفتن فرآیندهای دیگر، وی تخمین زده است که ۸۰ تا ۹۰ درصد دی‌اکسید کربن جو مریخ از بین رفته است.

  این اتفاق نسبتاً سریع افتاده است. حدود ۴.۱ میلیارد سال پیش، میدان مغناطیسی مریخ به دلایلی که ما نمی‌دانیم، خاموش شد. بدون وجود این میدان که بتواند مریخ را در فضا سر جای خود نگه دارد، جو آن در برابر فرآیند بیرون‌اندازی بر اثر ذرات باردار بادهای خورشیدی آسیب‌پذیرتر شده است. محققین اشاره دارند که ممکن است این اتفاق در طول چند صد میلیون سال برای جو مریخ رخ داده باشد. جاکوسکی می‌گوید: «من فکر می‌کنم این توضیح خوبی است برای اینکه چرا مریخ از سیاره‌ای قابل سکونت با میکروب‌های روی سطح خود و دمای گرم و آب مایع تبدیل به سیاره‌ای سرد و خشک مانند آنچه امروزه می‌بینیم شده است.»
   
  نوشته: لیسا گروسمن
  ترجمه: امید محمدی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: newscientist.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.